1.5 dizel clio yol bilgisayarında problem var.

Dizel Motorlara dair...

1.5 dizel clio yol bilgisayarında problem var.

İleti Alper2590 » 22 Aralık 2014 18:54

Arkadaşlar merhaba Clio 3 1.5 dizel 2012 model aracımı yeni aldım. Fakat ortalama yakıt tüketimi 100 km. de 6.4 olarak gösteriyor ve bu ibare hiç değişmiyor. 6.4 litre bu araç için aşırı fazla bence. ayrıca bilgisayar anlık yakıt tüketimini göstermiyor. Bunun sebebi nedir acaba? Resim de ekliyorum.

[img][IMG]http://img499.yukle.tc/thumbs/6665IMAG0419.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://img499.yukle.tc/thumbs/5462IMAG0420.jpg[/img][/img]
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme Edt.
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci & 75 hp.
Kilometre: 56000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: ALPER//İSTANBUL

Re: 1.5 dizel clio yol bilgisayarında problem var.

İleti impossible » 22 Aralık 2014 22:16

ortalama ekranındayken koldaki yukarı ya da sagı tuşa ekranda sıfır görene kadar basılı tutup sıfırlayın..

sonra yeniden olcmeye başlayacak, 100 km sonra kendi tüketimlerinizi verecektir
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti planetearth » 23 Aralık 2014 15:53

Problem görünmüyor aracın yol bilgisayarında.
Clio 3 ler 30km/saat'in altındaki hızlarda anlık tüketimi göstermez.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti Alper2590 » 23 Aralık 2014 20:17

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yol bilgisayarını sıfırladım. şimdi tüketim olarak 6.1 6 arası gösteriyor sizce normal mi? 5.2 falan yakması gerekmez mi? Cevaplarınızı bekliyorum..
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti batuavran » 24 Aralık 2014 13:47

kullanımına, bulunduğun şehirdeki hava sıcaklığına, kullanım sürene bağlı olarak değişir.

benim clio da şehirler arasında 5 lt iken şehir içinde kışın 6,4 lt yi görüyor. ve bu aralıkta devam ediyor . genel ortalamam 6 lt (90 hp DCI)
batuavran
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: CAPTUR
Motor Tipi & Gücü: 1.5dc 90bg ICON EDC
Kilometre: 6000
Yakıt: shell
Lastik Markası: MİCHLEN
İsim ve Şehir: batuhan (adanalı ama denizlide)

İleti emretpc » 24 Aralık 2014 21:13

Motor en fazla yakıtı ısıtma süresinde harcar. Soğuk havalarda motoru ısıtma süresi uzadığı için bu süre zarfında yakıt tüketimi fazla olur. Ayrıca aracınızı çalıştırdıktan sonra birinci viteste uzun süre kalmayın, birinci vitesi sadece aracı harekete geçirmek için kullanın. Aracı hızıyla uygun viteste kullanmak da yakıt tüketimini azaltır.

Ekim ayında aracımı aldığımda yakıt tüketimim 4.8 lt / 100 km civarındaydı. Şu anda aracım ortalama yakıt tüketimini 5.9 lt / 100 km olarak gösteriyor. Tabi biraz daha dikkat ederek bu veriyi düşürmek mümkün.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

İleti emretpc » 24 Aralık 2014 21:25

Ek olarak:

Özellikle tavsiyem yokuş aşağı giderken aracı kesinlikle boşa almayıp, araç viteste iken ayağınızı gazdan çekmeniz. Bu durumda araç cut off sistemi devreye giriyor ve yakıt tüketiminiz sıfırlanıyor. Ben bunu kırmızı ışıklara yanaşırken de yapıyorum. Mümkün olduğunca aracı viteste bırakarak yakıt tasarrufu sağlamış oluyorum.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Alper2590 » 25 Aralık 2014 00:41

batuavran demiş ki:kullanımına, bulunduğun şehirdeki hava sıcaklığına, kullanım sürene bağlı olarak değişir.

benim clio da şehirler arasında 5 lt iken şehir içinde kışın 6,4 lt yi görüyor. ve bu aralıkta devam ediyor . genel ortalamam 6 lt (90 hp DCI)

Batuhan bey, teşekkürler cevap için haklısınız galiba Ankara Dikmen caddesinde kullanıyorum aracı genelde yokuşlar fazla.. İnşallah zamanla düşer..
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti Alper2590 » 25 Aralık 2014 00:43

emretpc demiş ki:Motor en fazla yakıtı ısıtma süresinde harcar. Soğuk havalarda motoru ısıtma süresi uzadığı için bu süre zarfında yakıt tüketimi fazla olur. Ayrıca aracınızı çalıştırdıktan sonra birinci viteste uzun süre kalmayın, birinci vitesi sadece aracı harekete geçirmek için kullanın. Aracı hızıyla uygun viteste kullanmak da yakıt tüketimini azaltır.

Ekim ayında aracımı aldığımda yakıt tüketimim 4.8 lt / 100 km civarındaydı. Şu anda aracım ortalama yakıt tüketimini 5.9 lt / 100 km olarak gösteriyor. Tabi biraz daha dikkat ederek bu veriyi düşürmek mümkün.

Emre hocam teşekkürler cevap için, dediğinizi deneyeceğim. Havanın soğuk olmasından da kaynaklanıyor tüketimimin fazla olması galiba..
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti Alper2590 » 25 Aralık 2014 00:44

emretpc demiş ki:Ek olarak:

Özellikle tavsiyem yokuş aşağı giderken aracı kesinlikle boşa almayıp, araç viteste iken ayağınızı gazdan çekmeniz. Bu durumda araç cut off sistemi devreye giriyor ve yakıt tüketiminiz sıfırlanıyor. Ben bunu kırmızı ışıklara yanaşırken de yapıyorum. Mümkün olduğunca aracı viteste bırakarak yakıt tasarrufu sağlamış oluyorum.

Emre hocam bu dediğinizi bugün denedim anlıkta özellikle yokuş aşağı giderken viteste gaz kesince anlık tüketim sıfır oluyor :D Kırmızı ışıklarda da viteste yavaşlamak mantıklı.. :good:
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti Alper2590 » 25 Aralık 2014 00:45

Bu arada forum gerçekten etkin. Bu mmnuniyet verici.. :)
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti emretpc » 25 Aralık 2014 18:18

Alper2590 demiş ki:
emretpc demiş ki:Motor en fazla yakıtı ısıtma süresinde harcar. Soğuk havalarda motoru ısıtma süresi uzadığı için bu süre zarfında yakıt tüketimi fazla olur. Ayrıca aracınızı çalıştırdıktan sonra birinci viteste uzun süre kalmayın, birinci vitesi sadece aracı harekete geçirmek için kullanın. Aracı hızıyla uygun viteste kullanmak da yakıt tüketimini azaltır.

Emre hocam teşekkürler cevap için, dediğinizi deneyeceğim. Havanın soğuk olmasından da kaynaklanıyor tüketimimin fazla olması galiba..

:) ne demek rica ederim. İlk heyecanı bilirim, 2-3 ay öncesinde bende aynı heyecanı yaşıyordum. Kafamdaki onlarca soruya burada forumdaki arkadaşlarım sayesinde cevap bulabildim. Bilgi paylaşmak için var nede olsa.

Şimdi aklıma gelen bir kaç ufak noktayı daha sizinle paylaşayım:
Lastik hava basınçları konfor, güvenlik ve "yakıt tüketimi" konularında önemli bir etken. Şoför kapısında, lastik ebatınıza göre olması gereken lastik hava basıncı değerleri yazıyor olacaktır. Size tavsiyem lastik hava basınçlarınızı kontrol etmeniz ve belirtilen değerlerde bulundurmanız.

Bilindiği üzere dizel motorlar üst devirleri pek sevmezler. Uzmanlar 1500 - 2000 devir aralığında vites değişimini öneriyor. Zaten aracımızda devir göstergesi tarafında vites artırma yada azaltma bildirim ışığı bulunmakta. Araçta bu bildirimler ezbere bir mantıkla yapılmamakta, o an araç için en uygun olanı sunmaktadır. Mesela; araç düz yolda 2000 devirde 3. vitese geçmem gerektiğini söylerken, yokuş çıkarken daha yüksek bir devirde 3. vitese geçmem gerektiğini uyarmakta. Yol durumu, motora uygulanan güç durumlarında uygun olacak şekilde araç sizi yönlendirebiliyor.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Alper2590 » 26 Aralık 2014 21:34

emretpc demiş ki:
Alper2590 demiş ki:

:) ne demek rica ederim. İlk heyecanı bilirim, 2-3 ay öncesinde bende aynı heyecanı yaşıyordum. Kafamdaki onlarca soruya burada forumdaki arkadaşlarım sayesinde cevap bulabildim. Bilgi paylaşmak için var nede olsa.

Şimdi aklıma gelen bir kaç ufak noktayı daha sizinle paylaşayım:
Lastik hava basınçları konfor, güvenlik ve "yakıt tüketimi" konularında önemli bir etken. Şoför kapısında, lastik ebatınıza göre olması gereken lastik hava basıncı değerleri yazıyor olacaktır. Size tavsiyem lastik hava basınçlarınızı kontrol etmeniz ve belirtilen değerlerde bulundurmanız.

Bilindiği üzere dizel motorlar üst devirleri pek sevmezler. Uzmanlar 1500 - 2000 devir aralığında vites değişimini öneriyor. Zaten aracımızda devir göstergesi tarafında vites artırma yada azaltma bildirim ışığı bulunmakta. Araçta bu bildirimler ezbere bir mantıkla yapılmamakta, o an araç için en uygun olanı sunmaktadır. Mesela; araç düz yolda 2000 devirde 3. vitese geçmem gerektiğini söylerken, yokuş çıkarken daha yüksek bir devirde 3. vitese geçmem gerektiğini uyarmakta. Yol durumu, motora uygulanan güç durumlarında uygun olacak şekilde araç sizi yönlendirebiliyor.

Bu değerli bilgiler için teşekkür ederim hocam :) Aracı aldığım için memnunum inşallah memnuniyetim devam eder. Allah kaza bela vermesin...
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti escaper34 » 29 Aralık 2014 09:58

Alper2590 öncelikle hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin. Arkadaşların yazdıkları tamamen tecrübeye dayalı ve doğru bilgilerdir. yakıt tüketimi ile ilgili açıklamak istediğim diğer bir hususta şudur; aracı yeni aldığın için araca yönelik bir dönem acemilik oluyor. Gerek vites değiştirme şekli ve süresi, gerek gaza basma şiddeti, gerekse de debriyaj kavrama ve fren şiddeti bu gibi etkenler yakıtı etkiliyor. Zamanla araçla bütünleşince bu durumlarda tam bir uyum sağlanıyor ve yakıt tüketimi bir miktar daha azalıyor. Bununla birlikte, aracınla ilgili aradığın hemen hemen herşeyi bu forumda bulabilirsin. Tekrardan hayırlı olsun güle güle kullan.
escaper34
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75hp
Kilometre: 130
Yakıt: Total 95 oktan
Lastik Markası: Dunlop Sp Sport 1
İsim ve Şehir: Caner-İstanbul

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir