DİZEL ARABA NEDEN ÇOK YAKAR?

Dizel Motorlara dair...

DİZEL ARABA NEDEN ÇOK YAKAR?

İleti mehmetturk » 01 Şubat 2013 19:48

Arkadaşlar 2007 model 1.5 dCi Clio 3 arabam var. 4 aydır bende. 51.000 km'de.

Kesin ve detaylı bir test yapmadım ama yaklaşık olarak 30 kr/km gibi bir sarfiyatı var şimdiki fiyatlara göre. 24 l mazotla 300 km civarı gidebiliyorum İstanbul'da. Bu durumda 33 kr civarı oluyor hatta. Bacanaktaki 1.4 Ford Fusion bile ki (120.000 km'de) 20-25 kr. ortalama ile geziyor.

Arabam neden fazla yakıyor acaba? Bilen, anlayan ustalardan öğrenmek isterim.

Şunları belirteyim:

Aldığımda triger setini, tüm filtrelerini, yağını değiştirttim. Bir yıldan daha kısa bir zaman içinde de balataları değişmiş. Alırken yetkili serviste ekpertiz de yaptırmıştım ve sorunsuz çıkmıştı kontrolden.

Peki ne eksileri var derseniz; lastikleri eski. Bir de 1. viteste debriyaj tepe noktasına yaklaştığında gaza az bastığımda debriyajda tak tak tak diye vurma oluyor. İstop edecek gibi. Ya debriyajı ya da gazı biraz daha basmam şart oluyor. Tabi şimdi buna gülebilirsiniz, tabi öyle olur diye ama bildiğiniz gibi değil. Benim arabayı süren bir akrabam da aynı sorunu yaşadı. Ben alışık olmadığım başka dizel arabaları sürdüğümde yaşamadığım bu sorunu 4 aydır bende olan arabada yaşıyorum.

Evet. Benim bildiğim sıkıntılar bu ikisi; lastikler ve debriyaj.

Sizden istediğim ise şu:

1. Debriyaj ve lastik bir kenara bırakıldığında, bir dizel arabanın, özelde de bizimkinin, fazla yakmasının hangi nedenleri vardır ve çözümleri nelerdir?

2. Debriyajdaki sıkıntı ne olabilir? Bende mi kusur var?

3. Aynı arabayı kullanıyorsanız sizde de bu debriyaj olayı var mı?

Teşekkür ederim forumdaşlarım...
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 65hp
Kilometre: 50184
Yakıt: Total Doco
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Mehmet YILDIZ İstanbul

Re: DİZEL ARABA NEDEN ÇOK YAKAR?

İleti semih89 » 01 Şubat 2013 21:40

Cliolarda debriyaj biraz yukarıda kavrar ayağı alışık olmayan biri için bu biraz garip gelebilir ama 5 ayda alısmanız lazımdı. debriyaj bitmiş olabilir. sizin hesabınızla 8lt ortalama lazım ki ben aracımda en kötü yol şartlarında trafiğin içinde bile bu değeri hiç görmedim. ekrandaki yakıt ortalaması ne gözüküyor. malum bu aralar kış ve yakıt artıyor gözle görülür şekilde. bunun dısında enjektörlerle ilgili sorun olabilir. çekişiniz nasıl, araçta duman atma vs var mı ? aynı şekilde aracı devirli mi kullanıyorsunuz ? filtreler vs değişti mi
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti onurksk » 01 Şubat 2013 22:15

Aracım 1.5 dci 80 hp şu anda şehir içi 100 km / 5.6 Lt ortalamada yani 25 kr civarı yakıyor ki sabahları işe yetişmek için motor ısınmasını falan beklemeden kontak çevirdikten 5 dk sonra 120 km hıza ulaşırım otobanda, daha sakin efendi kullansam ortalamayı dahada düşürebilirim aslında bence aracınızı servise gösterin
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti mehmetturk » 01 Şubat 2013 22:20

semih89 demiş ki:Cliolarda debriyaj biraz yukarıda kavrar ayağı alışık olmayan biri için bu biraz garip gelebilir ama 5 ayda alısmanız lazımdı. debriyaj bitmiş olabilir. sizin hesabınızla 8lt ortalama lazım ki ben aracımda en kötü yol şartlarında trafiğin içinde bile bu değeri hiç görmedim. ekrandaki yakıt ortalaması ne gözüküyor. malum bu aralar kış ve yakıt artıyor gözle görülür şekilde. bunun dısında enjektörlerle ilgili sorun olabilir. çekişiniz nasıl, araçta duman atma vs var mı ? aynı şekilde aracı devirli mi kullanıyorsunuz ? filtreler vs değişti mi

Arabada devir daim ve mazot filtresi dışında her şey değişti. Usta onlara gerek duymamıştı inceleyip.

Onun dışında gördüğüm en düşük değer 6.5 lt. Genelde 7-8 lt gösteriyor. Arabayı 2000-3000 devir aralığında kullanırım yakıtı abartmasın diye. Ancak sıkışık bir trafiği olan alanda ve zamanlarda kullanıyorum genelde. Böyle de olsa yakıt abartılı.

Servis motor kompresyonunu ve enjektörleri iyi bulmuştu arabayı alırken. Duman atma, çekişte azalma, rölanti sorunu falan yok. Ne dersin?
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti muharrem » 02 Şubat 2013 09:27

Ankara'da yaşıyorum. Bizim buralar sizin oralara göre soğuk olur. Kışın bende km 27,5 kr görüyorum. İstanbul'da abim yaşıyor. Geçen gün 30-35 km yolu 6 saat te gittim diyor. (anadolu yakasından avrupaya geçmiş) böyle trafikte kullanırsanız yakması normal gibi geliyor bana. Çekişinde, çalışmasında sorun yoksa, Arabanızın enjektörleriyle, yakıt sistemiyle uğraşmayın. Bence depoyu tam doldurun. 600-700 km sonra aynı pompadan aynı saatlere yakın tekrar mazot alın. 200-300 km mesafede yakıt hesaplamalarında sapmalar çok oluyor tutmuyor.
muharrem
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 101150
Yakıt: OPET
Lastik Markası: DUMLOP 185/60/15
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti semih89 » 02 Şubat 2013 15:12

aynı arabada otobanda 3.8 , normalkullanımda yazın 4.5 , en abartı zamanda trafikte kısın da en en fazlagördüğümdeğer 6.2 ortalama. dediğim gibi ortalamanız fazlaca yüksek.hem de istanbul için. mazot filtresinin normalde 30-40binde değişmesi lazım. onu değiştirebilirsiniz. eğer kompresyonda falan sıkıntı yoksa turboda sorun olabilir. lastik havalarını kontrol edin. debriyaj bitikse ondan yapabilir. enjektörlerde sorun olabilir.
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti ByOnder » 02 Şubat 2013 16:35

Yanlış anlaşılmasın ama tamamen kullanımla yada güzergahtaki trafik şartlarıylada alakalı olabilir 25 ila 30 kuruş arasındaki farkda öle dağlar kadar bir fark değil kullanıma ve trafiğe bağlı oluşabilecek bir fark bu farkdan dolayı arabada arıza aramak doğru değil. uzun mesafede ve akıcı bir yolda denemelisiniz.

Hani insanlar 20 25 yakarken siz 50 60 krş falan yaksanız tamam bir sıkıntı var derimde bahsettiğiniz fark 5 krş yani
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti semih89 » 02 Şubat 2013 18:19

aracın yakıt tüketimini kurusla değil de lt/100km olarak verirsek daha net olur. sonuçta kurusla zaten dönem dönem bile değişebiliyor , markalar arasında da değişiyor. aynı şekilde en az 100-150km yol gitmeden ortalamalar net olmuyor. hani işe git gel 10km yoldaki yakıt ortalaması gerçeği yansıtmaz
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Sani » 02 Şubat 2013 18:28

Kuruş hesabını bilemem. Depoya kuruş birimle yakıt koymuyoruz?
Lt olarak, eski 65'lik cliom 5.5lt yakıyor. Ancak anlattığınızdan ya aracı doğru kullanmadığınızı ya da debriyajınızın bitmek üzere olduğunu anlayabiliyorum. Aracınızla hız yapmaya çalıştığınızda gaza olana tepki mi veriyor yoksa çok geç mi hızlanıyor?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti mehmetturk » 05 Şubat 2013 12:59

Sani demiş ki:Kuruş hesabını bilemem. Depoya kuruş birimle yakıt koymuyoruz?
Lt olarak, eski 65'lik cliom 5.5lt yakıyor. Ancak anlattığınızdan ya aracı doğru kullanmadığınızı ya da debriyajınızın bitmek üzere olduğunu anlayabiliyorum. Aracınızla hız yapmaya çalıştığınızda gaza olana tepki mi veriyor yoksa çok geç mi hızlanıyor?

Gaza geç tepki vermiyor. Benim kullanım hatam olsa neden sadece bu arabada sorun yaşıyorum da yabancı arabalarda bile yaşamıyorum, bunu anlamadım.
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti yasar34 » 05 Şubat 2013 21:47

enjektörlere bakılmasında fayda var.yol bilgisayarı kaç litre gösteriyor.
yasar34
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 85bg
Kilometre: 60000
Yakıt: shell
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: yaşar-istanbul

İleti mehmetturk » 06 Şubat 2013 01:19

yasar34 demiş ki:enjektörlere bakılmasında fayda var.yol bilgisayarı kaç litre gösteriyor.

Bugün baktım en son, 7.3 ortalama idi.
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti BERKAY34 » 12 Şubat 2013 18:29

7.3 ortalama çok yüksek ben her gün sabit 110 km yol yapıyorum işimin uzaklıgı nedeni ile ortalamam 5.2 ile 5.4 arası degişiyor yokuş yukarı oldugu zaman hemen yükseliyor düz yolda 5.0 litreden aşagıya düştügü zamanlarda oluyor bence aracın motoruna bir baktırmanızda fayda vardır diyorum ve aracımı 2011 yılında 0 km aldım suan 55.000 km de bakımlarını 15.000 km de bir yaptırıyorum normalde 20 binde yapılıyor biliyorsun belki bununda faydası olabilir bence
BERKAY34
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 BG
Kilometre: 12000
Yakıt: DIZEL
Lastik Markası: BILMIYORUM
İsim ve Şehir: ISTANBUL ZEYTINBURNU

İleti planetearth » 13 Şubat 2013 08:58

Benim araç benzinli olmasına rağmen şehiriçinde 7.3 - 7.8 lt / 100 km yakıyor. Dizel için bence çok yüksek 6 lt/100 km nin üstü
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti onurksk » 13 Şubat 2013 11:27

Dizel için 7.3 çok yüksek bir ortalama bence, eğer arabayı çok devirli yada sert kullanmıyorsanız yakışı etkileyen ciddi bir sorun var demektir
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

Sonraki

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 42 misafir