120.000 kabusu

Dizel Motorlara dair...

Re: 120.000 kabusu

İleti KAZIMYILMAZ » 22 Nisan 2014 09:07

planetearth demiş ki:
KAZIMYILMAZ demiş ki:Bende pazar günü yetkili serviste megane 3 dci için bakım yaptırdım. K9K motor üç aşağı beş yukarı parçalar benzer. Araç yaş itibariyle bakıma girdi daha kilometresi gelmemişti.

Triger seti
Alternatör Kayışı
Polen Filtresi
Yağ Filtresi
Mazot Filtresi
Hava Filtresi
Yağ - Yağ değişimi
Fren hidroliği değişimi (Komple sistem boşaltıldı, yeni hidrolik sıvı koyuldu.)
Ön fren balataları değişti. (Arkalar iyi durumda dediler... Diskleri bir sonraki balata değişiminde değiştiririz dediler.)
Carbon clean yapıldı (50 dakika sürdü.)

(Tüm parçalar orjinal motrio filan değil) (Motor yağı ve hidrolik sıvıyı ben götürdüm.)

Rot balans yapılacaktı sağ ön jant eğri olduğu için o düzeltildikten sonra yapılsın dedi usta, Pazar günü tornacı kapalı olduğundan bu hafta içi bir gün gideceğim onarım için.

Toplam tüm işlemler için 720TL world karta 6 taksit yaptılar. 3 yaş araçlar için nisan sonuna kadar %25 indirim varmış bilginize.

Filtreler değiştiği için mi yoksa carbon clean yüzünden mi bilemiyorum ama bakımdan sonra araba acaip canlandı. ilk 3 viteste asr devreye girer oldu :)

Usta aracınızı güzel günlerde kullanın. Birşey soracağım. Aracınızı objektif bakınca beğeniyor musunuz? eksik ve öne çıkan yanları neler? Benim aklımda golf yada audi a3 var. Ama megane 3 ü de fiyat/performans olarak çok daha iyi buluyorum, dikkatimi çekmiyor değil. Alsak memnun kalabileceğimiz bir araç mıdır?

Tüm tarafsızlığımla söylemem gerekirse,

Megane 3 dizel (6 ileri - 110 beygir) motor ve performans olarak çok iyi, şirkette focus'a da biniyorum motor karakteristikleri çok farklı, Focus alt devirlerde daha atik-seri. Ama araç biraz devirlendikten sonra Focus'un nefesi kesiliyor :) Performansta ikisinin aynı olduğunu söyleyebilirim. Bildiğim kadarıyla golf'lerin dizel motorları 16 valf. Megane 3 8 valf. Vites kutusu 6 ileri olan modellerde Megane ve Focus için aynı firmadan tedarik ediyorlarmış.
Sonuç olarak motordan memnunum. Ara hızlanmalar çok iyi. 6 vites olduğundan vites değişim aralıkları ilk 2 viteste çok kısa.

Yakıt anlamında Focus'la kafa kafaya, aynı diyebilirim. Şu anda benim aracın yakıt tüketimi 6.1L/100Km (izmir içi karşıyaka-atatürk organize sanayi bölgesi arasında kullanıyorum) Büyük ihtimalle C sınıfı tüm dizellerde üç aşağı beş yukarı aynı olacağını düşünüyorum. (Clio'da da aynı güzelgahta 4.9-5.1 arasında geziyordu)

Malzeme kalitesi bence iyi, göğüslük filan yumuşak, güzel malzeme ile kaplı. Kesinlikle bir A3 kadar kaliteli olamaz ama Golf'ten de çok farklı değil onu söyleyebilirim. Aradaki ciddi fiyat farkını da göz önünde bulundurmak lazım. Şikayetçi olduğum konular zaten tüm Renault grubundaki sıkıntılar Megane 3'de de var. Direksiyon, kapı kolu, vites topuzu soyulmaları, gibi şeyler bu araçta da mevcut :) Tweeter kapağı da tıkırdar mı ya :)

Konfor ve izolasyon olarak Megane gerçektende çok iyi. Yeni Focus'tan çok daha iyi. Korna sesini zor duyuyorum desem abartmamış olurum :) (A3 ve Golf dizele daha önce binmedim.) (Yerli üretim megane ile ithal arasında izolasyon farkı var. Yerlilerde depodaki mazotun lakırtı sesi içeriye geliyormuş, megane forumlarında çok konuşuluyor bu konu...) Benim araçta sol kapının arasından 130-140Km hızlarda rüzgar sesi geliyor. (Servis kapı fitilinin değişmesi gerektiğini söyledi.)

Tasarım olarak ben hatchback araçları beğeniyorum. Tasarım olayı tamamen zevk meselesi. Ama Megane alacaksanız bence mutlaka dynamique ve premium paketli bir araç alın derim. Adaptif xenon farlar acaip değiştiriyor aracın tipini. Bu arada megane'ın arka tarafını kesinlikle arka camdan göremiyorsunuz. Clio'daki gibi sağ kolunu koltuğa atıp geri geri yardırarak gitme olayını yapamıyorsun :) Ama aynalar kocaman ford transit'in aynaları gibi :)

Ses sistemi bendeki araçta arkamys 3d 8 hoparlörlü (ford'daki sony gibi filan) ses çok net, çok güzel ama ses şiddeti ile ilgili sıkıntılar var. Biraz açtın mı hemen zortlamaya başlıyor hoparlörler. Benim için yeterli şu anda. Focus'un ses sistemi çok daha iyi megane'dakinden... Bluetooth olayı mükemmel kesinlikle tavsiye ederim.

Bu araçla ilgili benim en büyük, en ciddi sıkıntım ve şikayetim şu; rampa yukarı ara yolda ikinci yada üçüncü vitesle giderken önünüze bir kedi atlasın ayağınızı gazdan çekin ve tekrar gaza basın araba yürümüyor :) evet çok ilginç bir şekilde birinci vitese atıp tekrar hızlanmanıza sıfırdan başlamanız gerekiyor. Bu bütün 6 ileri 110 beygir megane3'lerde aynı. Sırf bu iş için renault bayisine gidip sıfır bir megane'da denedim maalesef durum aynı. Normal hızlanma esnasında bir sorun yok ama rampada nazlanıyor. Ama artık duruma alıştım sıkıntı olmuyor.

Focus'un yol tutuşu megane'dan daha iyi.

Son olarak ben bu aracı almadan önce çoookk araştırdım. Benim kriterim motor gücünün yüksek olması, 6 ileri olması, bol donanım, kolay alınır satılır olması, fiyatının mantıklı olması benim tercih sebebim olacaktı. Bu saydıklarımı da alternatifler arasında en ekonomik şekilde bana sağlayan model Megane 3'tü. Bu arada benim alternatiflerim Focus3, Megane3, Yeni Citroen C4, Peugeot 308, Hyundai i30' du.

Benim mantığıma göre aynı paraya bomboş bir golf alacağıma full donanım canavar gibi bir megane yada focus alırım. Ama mutlaka aklınızdaki tüm araçlarla bir test sürüşüne çıkın derim. İzmir bölgesindeyseniz bir gün beklerim, gelin istediğiniz kadar benim aracı inceleyip, test edebilirsiniz :)

Netice itibariyle; eğer paranız varsa Golf yada A3 :) Fiyat/performans benim için önemli diyorsanız BENCE kesinlikle, tartışmasız piyasanın en iyisi megane ve focus. Bu iki araçtan birini alırsanız kesin memnun kalırsınız.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti planetearth » 22 Nisan 2014 11:02

Çok teşekkürler KAZIMYILMAZ.
yorulmadan uzun uzun yazıp paylaştığın için saygılar. Şuan adanadayım sende buralara yolun düşerse beklerim. Clio 3 ü özlersende benim araçla hasret giderirsin ;)
Aracını güzel günlerde kullan. Birde şu vites topuzu kapı kolları soyulmalarını vakit kaybetmeden müşteri memnuniyeti kapsamında değiştir.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti KAZIMYILMAZ » 22 Nisan 2014 11:10

planetearth demiş ki:Çok teşekkürler KAZIMYILMAZ.
yorulmadan uzun uzun yazıp paylaştığın için saygılar. Şuan adanadayım sende buralara yolun düşerse beklerim. Clio 3 ü özlersende benim araçla hasret giderirsin ;)
Aracını güzel günlerde kullan. Birde şu vites topuzu kapı kolları soyulmalarını vakit kaybetmeden müşteri memnuniyeti kapsamında değiştir.

Sağolasın kardeşim :) Sormak istediğin ilave şeyler olursa istediğin zaman mesaj atabilirsin.

Aracı aldığım gibi hemen gidip direksiyon simidi, vites topuzu, kapı kollarını değiştirdim. Araç servis bakımlı olduğu için hiç bir sorun çıkarmadılar.

Clio3 gerçektende çok güzel araba. 90 beygir olanına hastayım o arabanın. Şehir içinde Megane'dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim... İnan bana Clio3, Clio4'ten daha rahat konforlu güzel bir araç.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti planetearth » 22 Nisan 2014 19:54

KAZIMYILMAZ demiş ki:
planetearth demiş ki:Çok teşekkürler KAZIMYILMAZ.

Sağolasın kardeşim :) Sormak istediğin ilave şeyler olursa istediğin zaman mesaj atabilirsin.

Aracı aldığım gibi hemen gidip direksiyon simidi, vites topuzu, kapı kollarını değiştirdim. Araç servis bakımlı olduğu için hiç bir sorun çıkarmadılar.

Clio3 gerçektende çok güzel araba. 90 beygir olanına hastayım o arabanın. Şehir içinde Megane'dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim... İnan bana Clio3, Clio4'ten daha rahat konforlu güzel bir araç.

Kesinlikle katılıyorum clio 4 özellikle içini hiç beğenmedim ama megane 3 çok ideal motoru çok uyumlu bence o kasaya 1.5 105 hp tam kararında ne eksik ne fazla.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti KAZIMYILMAZ » 24 Nisan 2014 09:10

Bu arada serviste broşürünü görmüştüm, Clio3 için bakım paketi varmış. 270 lira diyorlar. 6 - 8 taksitle.

Bilginize...

[ img ]
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti hosta72 » 25 Nisan 2014 07:50

çarşamba günü yaptırdım bakımları
triger seti
v kayışı
su devdaim pompası
yağ değişimi
2 litre antifriz
yağ flitresi işçilik
toplam 490 lira tuttu. frenlerde sorun yok alt takımda sıkıntı yok. arka amortisörün biri patlak. onuda 2 3 ay sonra değiştirmeye gidecem o arada ön amortisör üst kep bilyalarını da değiştirecem
hosta72
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 114000
Yakıt: sheell
Lastik Markası: lassa 185/60/15
İsim ve Şehir: ZAFER BATMAN

İleti bitsedegitsek » 26 Nisan 2014 20:47

hosta72 demiş ki:çarşamba günü yaptırdım bakımları
triger seti
v kayışı
su devdaim pompası
yağ değişimi
2 litre antifriz
yağ flitresi işçilik
toplam 490 lira tuttu. frenlerde sorun yok alt takımda sıkıntı yok. arka amortisörün biri patlak. onuda 2 3 ay sonra değiştirmeye gidecem o arada ön amortisör üst kep bilyalarını da değiştirecem

yetkili servis fiyatı mı bu?
bitsedegitsek
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 bg
Kilometre: 140000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Petlas
İsim ve Şehir: Fatih İZMİR

İleti semih89 » 27 Nisan 2014 15:53

Megane 3 dci 105 dynamique kullaniyorum. Modus ve cliodan sonra bunu aldim. Tek kelime yeterse eger hic dusunme al. Sunroof olsun ozellikle. Navigasyon olmasin :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti planetearth » 28 Nisan 2014 07:36

semih89 demiş ki:Megane 3 dci 105 dynamique kullaniyorum. Modus ve cliodan sonra bunu aldim. Tek kelime yeterse eger hic dusunme al. Sunroof olsun ozellikle. Navigasyon olmasin :)

Teşekkürler usta tavsiyen için, iyi günlerde kullanın aracınızı. Arka koltuk diz mesafesi clio 3 ile aynı mı ben incelerken biraz dar gelmişti de.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti hosta72 » 28 Nisan 2014 10:47

sanayide yaptırdım
hosta72
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 114000
Yakıt: sheell
Lastik Markası: lassa 185/60/15
İsim ve Şehir: ZAFER BATMAN

İleti semih89 » 29 Nisan 2014 12:06

planetearth demiş ki:
semih89 demiş ki:Megane 3 dci 105 dynamique kullaniyorum. Modus ve cliodan sonra bunu aldim. Tek kelime yeterse eger hic dusunme al. Sunroof olsun ozellikle. Navigasyon olmasin :)

Teşekkürler usta tavsiyen için, iyi günlerde kullanın aracınızı. Arka koltuk diz mesafesi clio 3 ile aynı mı ben incelerken biraz dar gelmişti de.

Ben on koltugu cok arkada kullaniyorum haliyle biraz dar oluyor . Clio kadar olmasa da daha genis olsa arkada oturanlar icin daha iyi olurdu. Bagaj buyuk tutulmus sanirim. Ama devamli arkada biri oturmadigi icin cok sorun degil.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

Önceki

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 58 misafir