MOTORDA TAKIRTI

Dizel Motorlara dair...

MOTORDA TAKIRTI

İleti caps » 04 Ekim 2011 21:17

herkese slm her zaman aldıgım yerden total docodan yakıt aldım evin önüne gelince ilk defa duydugum bir ses vardı motorda ( takatuku takatuku ) tam açıklayamadım ama ses böyle bir sestii....bir süre ses kesiliyor sonra tekrar başlıyor..nedenini anlamadım ? bu arada vites boşta araba rolantide
caps
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65 hp
Kilometre: 500
Yakıt: full Eurodiesel
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: istanbul

Re: MOTORDA TAKIRTI

İleti ByOnder » 04 Ekim 2011 21:59

Hocam çok zor buna cevap vermek muhtemelen aracı stop ettiniz yarın sabah aracı çalıştırmadan kaputu açın dikkatli bi gözden geçirin olağan dışı bi durum varmı muhtemelen bu gözle görülecek birşey olmasada rutin bu olmalı sonra yine aracınızı çalıştırmadan önce motordan yağ cubuğu ile yağ seviyenizi kontrol edin. suyu kontrol edin herşey normal gözüküyorsa sizce aracınızı çalıştırın ve ses geliyorsa tekrar bu şekilde kaputu açıp motoru dinleyin yine bi anlam veremiyorsanız yumuşak hareketlerle aracınızı hareket ettirin en yakın servise uğrayın ama bir uyarı bu kullanım arızanın durumuna göre masrafı dahada büyütebilir buyüzden yol yardımınız yada kaskonuz varsa servis çağırın.

araç bilgilerinize bakmadım ama ilk aklıma gelen triger ve bilyalar eğer sorun buysa aracı hareket ettirmeniz sağlıklı olmaz...
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti caps » 04 Ekim 2011 22:03

ByOnder demiş ki:Hocam çok zor buna cevap vermek muhtemelen aracı stop ettiniz yarın sabah aracı çalıştırmadan kaputu açın dikkatli bi gözden geçirin olağan dışı bi durum varmı muhtemelen bu gözle görülecek birşey olmasada rutin bu olmalı sonra yine aracınızı çalıştırmadan önce motordan yağ cubuğu ile yağ seviyenizi kontrol edin. suyu kontrol edin herşey normal gözüküyorsa sizce aracınızı çalıştırın ve ses geliyorsa tekrar bu şekilde kaputu açıp motoru dinleyin yine bi anlam veremiyorsanız yumuşak hareketlerle aracınızı hareket ettirin en yakın servise uğrayın ama bir uyarı bu kullanım arızanın durumuna göre masrafı dahada büyütebilir buyüzden yol yardımınız yada kaskonuz varsa servis çağırın.

araç bilgilerinize bakmadım ama ilk aklıma gelen triger ve bilyalar eğer sorun buysa aracı hareket ettirmeniz sağlıklı olmaz...

tesekkür ederim cvp icin arac su an 4.000 km de cok garip bir durum :cry:
caps
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti ByOnder » 04 Ekim 2011 22:27

Hım aracınızın yeni olduğunu bende iletiyi yazdıktan sonra farkettim yani herşey normal ise triger olmamalı ama sonuçta kul yapısı fabrikasyon bi hatada olabilir farklı bi arızada dediğim gibi kaskonuz yada ücretsiz yol yardımınız varsa arayın servisi sorunu tarif edin aracı hareket ettirmekden çekindiğinizi belirtin yardımcı olacaklardır...
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti semih89 » 05 Ekim 2011 19:59

hava filtresi ile yanındaki direksiyon hidroliği kapağının arasına köpük vs koyarak başlayabilirsiniz. onun dısında plasstik aksama bakın çıkan eden var mı ? sesi duymak lazım. motorlarımızdan çıkan standart bir ses de var
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti muratt » 05 Ekim 2011 20:02

caps demiş ki:herkese slm her zaman aldıgım yerden total docodan yakıt aldım evin önüne gelince ilk defa duydugum bir ses vardı motorda ( takatuku takatuku ) tam açıklayamadım ama ses böyle bir sestii....bir süre ses kesiliyor sonra tekrar başlıyor..nedenini anlamadım ? bu arada vites boşta araba rolantide

İlginç bende yakıtı total den kullanıyorum aracı park ettikten sonra rolantide çelışıyorken bu ses benimkindende geliyo hatta bazen yokuş çıkarken ikinci viteste biraz gaza yüklenince
2000 li devirlerde taktaktaktak diye ses geliyo benim aaraçta daha 6500 km de.
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio grand tour
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85 bg
Kilometre: 16000
Yakıt: total eurodiesel
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti caps » 05 Ekim 2011 20:50

muratt demiş ki:
caps demiş ki:herkese slm her zaman aldıgım yerden total docodan yakıt aldım evin önüne gelince ilk defa duydugum bir ses vardı motorda ( takatuku takatuku ) tam açıklayamadım ama ses böyle bir sestii....bir süre ses kesiliyor sonra tekrar başlıyor..nedenini anlamadım ? bu arada vites boşta araba rolantide

İlginç bende yakıtı total den kullanıyorum aracı park ettikten sonra rolantide çelışıyorken bu ses benimkindende geliyo hatta bazen yokuş çıkarken ikinci viteste biraz gaza yüklenince
2000 li devirlerde taktaktaktak diye ses geliyo benim aaraçta daha 6500 km de.

evet aynı durum birebir aynı hemde ben henüz servise vs gitmedim araba su an otoparkta cumartesi servise gidicem
caps
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti muratt » 07 Ekim 2011 19:48

Benim aracın ilk bakımı yaklaştı 1-2 ay içinde servise gideceğim bakalım ne diyecekler buradan bu konuyla igili size ne dediklerini paylaşırsanız bende servise böyle bir örnek var diye bahsederim sağlıcakla kalın.
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti caps » 09 Ekim 2011 12:03

muratt demiş ki:Benim aracın ilk bakımı yaklaştı 1-2 ay içinde servise gideceğim bakalım ne diyecekler buradan bu konuyla igili size ne dediklerini paylaşırsanız bende servise böyle bir örnek var diye bahsederim sağlıcakla kalın.

herhangi bir sorun bulunamadı... :(
caps
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti muratt » 12 Ekim 2011 21:33

1-2 ay içinde bakıma götüreceğim bakalım benimkine ne diyecekler
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti burak100s » 13 Ekim 2011 09:27

Öncelikle Merhaba benimde clio 3hb te oluyor bazen sabahki ilk çalıştırmada bazen akşamları iş dönüşü oluyor sanırım genel bi durum bu, ben shell kullanmaya başlayınca biraz kesildi galiba ya da kendimi kandırıyorum :) bu sıralar duymuyorum pek ama hem genel bi sorun hem arada o ses geliyor,
burak100s
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 85bg
Kilometre: 1
Yakıt: dizel
İsim ve Şehir: burak

İleti muratt » 13 Aralık 2011 20:28

Bu sabah İzmir Mais e aracın ilk bakımı için bıraktım aklıma gelen şeyleri bir kağıda yazıp servisteki arkadaşlara verdim onlarda soruların karşısına cevaplarını yazmışlar :)
buradaki sorunla igili cevaplarını aynen aktarıyorum. "Enjeksiyon beyni rolanti ve hızlanma anlarında zaman zaman basınç düzenleme kontrolünü yapar bu bir arıza değidir"
fazla sıkıştırmak istemedim ama o kontrolü neden taktaktak diye sesli bir şekilde yapıyor diye sorsaydım keşke.:)
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti yeniclio » 09 Nisan 2012 10:30

SELAM ARKADAŞLAR... MOTORDAKİ TAKIRTI BEN YAŞAMADIM AMA. BAŞIMA ŞÖYLE BİRŞEY GELDİ...55 BİNDE ARACIMIN YAĞ DEĞİŞİMİ GELDİĞİNDE TRİGER SETİ RULMAN GERGİ FALAN KAYIŞALRIDA DEĞİŞTİRDİM. YETKİLİ SERVİSTEKİ ARKADAŞ HERŞEYİ BİTİRDİ ARACI ÇALIŞTIRDI ÇALŞITIRINCA MOTORDAN TAKIR TUKUR TIKIR SES GELMEYE BAŞLADI BAYAĞI BİR DİNLEDİK SANK İMOTORUN İÇİNDEN GELİYORDU SES.. SONRADA TEST SÜRÜŞÜNE ÇIKTI GELDİ.. NE OLDU DEDİM YA KAYIŞLAR TAM OTURMAMIŞ DEDİ YADA TRİGER SETİNDEKİ GERGİ RULMANIMI OLABİLİR DEDİ. SÖKTÜ KAYIŞLARIN OTURDUĞU PARÇALAR SÖKTÜ YENİDEN TAKTI KAYIŞLARI TEKRAR DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE YERİNE YERLEŞTİRDİ. SES KASİLDİ SONRA.......:))) ÖDÜM KOPTU MOTORDA BİRŞEY VAR DİYE. NEYSEKİ BOŞUNA ENDİŞE ETMİŞTİM..
yeniclio
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 30000
Yakıt: EURODİZEL
Lastik Markası: bristone turanza
İsim ve Şehir: muğla

İleti Devrim » 26 Nisan 2012 12:51

Sayın yeniclio; Sizi huzursuz etmek istemem. Ve umarım yanılıyorumdur ama, şöyle bir durum var.

Trigger kayış seti değişimi çok sakat bir iş, bu bir. Değişim sonrası ayarlar iyi yapılmamışsa krank mili ve kam mili asenkron hareket ederse pistonlar ile supaplar birbiriyle çarpışır, bu da iki.
Bu da sizin duyduğunuz o "takır tukur" seslerini meydana getirir. Motorun anında susturulması ve tekrar ayarlarının yapılması gerekirken adamlar bir de test sürüşüne çıkmış. Hey yavrum hey!

Muhtemelen dakikalarca 2bin'li devirlere kadar çıkılmıştır o testte. Oluşabilecek zararı siz düşünün.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti sissil » 15 Aralık 2012 22:48

bende docodan alıyorum tepretoglunun oradan şimdi kıllandım biraz...
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

Sonraki

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi