Turboda Islık Sesi

Dizel Motorlara dair...

Re: Turboda Islık Sesi

İleti emretpc » 15 Ocak 2015 10:21

3 sene boyunca bu konu tartışılmış. :) Yıl olmuş 2015 ve hala aynı durumlar devam etmekte arkadaşlar. :)

2012 model 1.5 dci 55kw aracımızı aldığımızda 79000 km'deydi. O sıralar bu sesi duyduğuma emin değilim. Bir iki ay önce 80000 bakım zamanı geldi, bakımı yapıldı. Sonrasında bir akşam sessiz bir vakitte tam olarak "ıslık" diyemeyeceğim ama bir inleme sesi duydum. 2. vites 2000 devir civarında. Herhalde turbodan geliyordur ve normaldir dedim. Nede olsa bakımdan yeni çıkmıştı araç. Bir iki ay boyunca arada nadir olarak fark ettim bu sesi. Ta ki dün akşam müzik kapalı sessiz ilerlerken yokuş çıkarken yine duyana kadar. Aklıma takıldı bu sefer ve internette araştırmaya başladım. Dün akşamdan beri okuyorum yazılanları ama bu ses normal mi değil mi hiç bir şey anlamadım. Normal olsa, duymayan var. Çok büyük sorunlar çıkartır diyen var. Aklım karıştı doğrusu.

Az önce boş bir alanda denemeye çıktım. Motor ısınana kadar sesi duymadım. Motor ısındıktan sonra 2000 devir civarında bir inleme sesi geliyor motordan. Birde yokuştan aşağı inerken denedim. 2000 devirde kalacak şekilde yokuş aşağıya inerken gaza basmamama rağmen yine aynı ses geliyordu. Bu öyle çok rahatsız edici bir ses değil, kulak kabartmak gerekiyor biraz duymak için.

Velhasıl kelam servisteki tanıdığım abiyi aradım durumdan bahsettim. Hafta sonuna randevu verdi, gel bir bakalım dedi. Servisteki ustaların tavırlarıyla ilgili yazılarda okudum. Bu ses normal dieyip yollayabilirler, şaşırmam. Turbo değişecek derlerse, aracın garantisi devam ediyor umarım garantiden halledilir. Bakalım hayırlısı. :|

Duruma göre bilgilendirmemi yazarım arkadaşlar.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

İleti emretpc » 15 Ocak 2015 14:49

Devrim demiş ki:Açıkçası benim ses "çın çın" değil, bir tür "wwwwuuuuuu" şeklinde yumuşak hafif bir üfleme ya da hava sesi diyeyim.
Ve turbo sürekli olarak devrededir, dönmektedir. Sesi takip ettiğimde, motor rölantideyken de çok düşük devirde ve ses völümünde var olduğunu fark ettim.

Gaz pedalına basmayla orantılı olarak (ama lineer değil) sesin perdesi yükselmekte o kadar. Yani ıslık da değil. Hani fırtınalı zamanlarda kötü kapı ve pencere aralarından basınçlı rüzgar girer de "WWWWWUUUUU" yapar ya. Ondan işte. :D

Devrim hocam iyi anlatmış aslında. Benim araçta da durum buna benzer. Yumuşak, hafif bir ses. Öyle ki ben farkettim babama söyledim, " o kadar dinleme arabayı" dedi :D ne rahat adam yahu :D

Az önce arabalardan anlayan bir abimle kaputu açıp dinledik. Araç durduğu yerde gaz verdikçe 2000 devirlerden sonra ses gelmeye başlıyor. Gazı bırakınca "wuuuyy" :lol: yapıyor kesiliyor.

Oda daha önce kendi arabasında turbo arızası yaşamış ama dediğine göre onda çıkan ses böyle değilmiş o zaman. Bu sanki normal turbo sesi diyor. Bir hava olayı var ama turbonunda çalışma prensibi zaten daha fazla hava üflemeye dayanmıyor mu?

Endişelensem mi endişelenmesem mi bilemedim. Neyse servise gidip göstercem birde.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti emretpc » 15 Ocak 2015 16:00

Bahsetmeye çalıştığım durumla ilgili iki video buldum.

İlki Astra J motoru. Çıkan ses buna benzediği için paylaşıyorum. Video altındaki yorumlarda bile tam bir tezatlık mevcut. Kesin bir bilgi yok.

http://www.youtube.com/watch?v=XbU5BeLoosw

İkinci video sadece sesten ibaret. Turbosarj bakım zamanının geldiğinden bahsediyor ama bakımı da kendileri yaptığı için kesin bir bilgi gözüyle bakamıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=Jhb0s0Al72I
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti undert6 » 16 Ocak 2015 00:36

aracınıza ses sistemi olarak birseyler ekledinizmi ? yada aldiginizda varmiydi ? ıslık sesine benzeyen bir ses bende hoparlorlerden geliyorda =) amfi ve arkada 2 oval hoparlor var ek olarak. bendeki bu ses bu sistemle alakali, teyp kapali olsa dahi, gaza basmamda falan bu ıslık sesi hoparlorden geliyor.
undert6
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci
Kilometre: 70000
Yakıt: Opet euro dizel
Lastik Markası: 185/65/15 conti-pc5
İsim ve Şehir: Erdal, Ankara

İleti emretpc » 16 Ocak 2015 10:13

undert6 demiş ki:aracınıza ses sistemi olarak birseyler ekledinizmi ? yada aldiginizda varmiydi ? ıslık sesine benzeyen bir ses bende hoparlorlerden geliyorda =) amfi ve arkada 2 oval hoparlor var ek olarak. bendeki bu ses bu sistemle alakali, teyp kapali olsa dahi, gaza basmamda falan bu ıslık sesi hoparlorden geliyor.

Araca park sensörü hariç hiç bir şey eklemedim. Amfi tarzı şeylerde yok ki zaten dinlediğimizde bu ses motordan geliyor. Kimisine göre normal, kimisine göre anormal bir durum bu. Turbodan aşırı ıslık sesi gelen videolarda gördüm, onların yanında benimkisi hiç kalıyor ama yinede beni endişelendirdi. Üstüne birde motor rölantideyken yağ çubuğunu çıkarıp duman geliyor mu diye bakmak konusunu okudum ve denedim, evet duman geliyor bendede. Bunun hakkında da insanlar ikiye bölünmüş durumda; normal yada anormal bir durum diye. :fool:

Anlayacağınız tamamen kafa karışıklığı. %)
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti emretpc » 19 Ocak 2015 20:04

Bugün Sakarya Renault Ernaz'a gittim. Motor ustası Ali usta ile önce kaputu açıp motoru dinledik sonrasında deneme sürüşüne çıktık. Anormal bir ses olmadığını, gelen seslerin normal olduğunu söyledi. Yeni nesil motorlarda özellikle 3. vitesten 2. vitese geçerken öne doğru yığılma olması gerektiğini, kompresörün sağlıklı olduğunun göstergesi olduğundan bahsetti. Denedik, 3'den 2'ye geçerken öne yığılma oluyor.

Rölantideyken motor yağ çubuğunu açıp duman gelmesi olayını sordum. Duman miktarına ve yoğunluğuna bağlı olmakla beraber bunun normal olduğunu söyledi. Sıcak olan yağ haznesinin hava ile tepkimesi sonucu bu tarz duman çıkarmış. Açıp baktığımızda görüntünün normal olduğunu söyledi :) Bu çubuk yerinden yağ sıçrarmış hatta, bunu önlemek için aşağıdaki resimde işaretlediğim küçük parçacığı kullanıyorlarmış. (Fotoğrafı akşam üstü çekebildim, pek net değil kusura bakmayın)

rsz_img_20150119_173505.png
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Önceki

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi