Dizellerde Motor No Nerede?

Dizel Motorlara dair...

Re: Dizellerde Motor No Nerede?

İleti ali26 » 25 Aralık 2009 19:25

Devrim demiş ki:Ben o işe de bir el atmayı planlıyorum Ali Bey. Bizim ön kapıların ceplerine baktığımızda, en ön tarafta ışık yerleştirmek için bir alan var. O kısmı delerek, bagaj lambası tipi (mekik) bir lamba monte edilebilir el işçiliğiyle. Döşemeyi söküp yapabiliriz. Gözüme kestirdim orayı yani. Havalar ısınınca uğraşmak istiyorum bakalım...

mosengul demiş ki:Arkadaşklar iki aydır arıyorsunuz ve bulamadığınızdan yola çıkarak Renault viraj kolçağı, bagaj lambası, torpido lambası vs.den sonra motor numarasındanda çalmış :lol: Şimdi Devrim bize sonradan motor no nasıl yapılır, bi proje yapsana.
Aslında bulduk numarayı. Ama kolay okunmuyor. Yağ çubuğunun hemen sol altında derinlerde bir yerde. Kabartma şeklinde. Ufak bir fotoğraf makinesiyle veya ufak bir cep telefonu ile çekilebilir fotoğrafı.

Ben yarın tekrar "dalacağım" oralara. :D

Elektrik çekme işlemini falan nasıl yapacaksınız? Biz yaparsak araç garantiden çıkar servis yapmaz mı acaba.birisi bagaj lambasını sadece 8 tlye taktırmış.bunun gibi ucuz ve garantiyi bozmayacak bişeyse taktıralım.geceleri araçtan inerken lazım oluyor.4 ay sonra bakıma gideceğim o zaman sorarım.
ali26
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Kül Beji
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85 hp BVR
Kilometre: 7000
Yakıt: shell gtl
Lastik Markası: continantal185/55/15
İsim ve Şehir: eskişehir

İleti Devrim » 25 Aralık 2009 22:19

Kapılara elektrik geliyor aslında ama cam indirme/kaldırma düğmenelerinin led'lerinde kullanılıyor. Fakat onlar da park'lar kapalı olduğunda kapalılar... İkinci ihtimal, cam kaldırma/indirme motoruna giden elektrikten alabiliriz. Ama kontak kapalıyken o da çalışmaz. Üçüncü ihtimal olarak şöyle düşünüyorum; Kapıya giden soketi inceleriz (kapı menteşesinin olduğu bölge). Bazı modellerde bu bahsettiğimiz aydınlatma zaten olduğundan bence hat çekmek için bir alt yapı vardır oralarda diye düşünüyorum, o soket sisteminde. Alacağımız elektrik, tavan aydınlatmayla senkron davranmalı. Hiç olmadı ta bagaj lambasından alırız. :D Bakacağız artık.

Ayrıca (bence) bu işlem bizi garanti dışına atmaz. Gerçi benim garantim Kasım'da bitti. Belki o yüzden rahat davranıyorumdur...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aliozturk74 » 31 Aralık 2009 23:25

devrim hocam senin motor numarasının yeri ile ilgili fotoğraflarından sonra bende çektiğin yerlerde arama yaptım ve motor noyu buldum, motor bloğunun üzerindeki K9K kabartmasının sağında(senin fotoğraftaki işaretli yerlerin daha sağında) bir plaka var düşey duruyor (yani harf ve rakamlar yukarı doğru yazılmıs ve iki satır). birinci satır K9KJ752 sanırım (65 beygirlerin 1. satırı bu kodlu olabilir), ikinci satırda yine xxxxxxx şeklinde 7 haneli toplam 14 hane, benim motor numaram rusata eksik yazılmış sanırım çünkü ruhsatta 12 haneli bir rakam var. Muayenede bulmaları çok zor, sanırım dışardan bakınca gözle görünüyorsa kontrol ediliyor, aksi halde hafif kusurlu geçiyormuş araç muayeneden.
aliozturk74
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: CLIO III 2008 Ext.
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 94000
Yakıt: SHELL, OPET
Lastik Markası: petlas 185/65/15
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti Devrim » 02 Ocak 2010 01:42

Evet, doğrudur.

Aslında, fotoğrafları koymayı "unuttum". Şu sis farı işleri esnasında tamponu sökmüştüm ya, o ara çektim fotoğraflarını. Fakat tamponu sökmeme rağmen (ki aslında çok ilgisi yok) motor no plakasını görmekte zorlandığımı belirtmeliyim. Fotoğraflar aşağıdadır.

Bahsi geçen yer, yağ kontrol çubuğunun dibi aslında. Yani sarı kapağa bağlı plastik çubuğun indiği boruyu gözle takip ederseniz, motor no sol dipte kalıyor. Aşağıdaki fotoğrafta ok ile işaretli plaka üzerinde yazmaktadır motor no. Çarpı ile işaretlediğim metal boruyu her fotoğrafta görürsünüz. Ona göre bulmanız kolay olabilir.
[ img ]

Bu foto'da yine o metal boru var. Yukarıdaki fotoğraf ile kıyaslarsanız, fotoğraf makinesini nerelere soktuğumu farkedersiniz. :)
[ img ]

Bir başka açı...
[ img ]

Yani neticede, motor numarasını okuyabilene aşkolsun. Yani bizim araçlar "hafif kusurlu" kalmaya mahkum mu?! Biz olmazsa muayene yerindeki elemanlara gösterelim, okumaya mecburlar. Neden hafif kusurlu olayım ki? Motorumun numarası mı yok? Var! Okusunlar. Veya bir hikaye vardı, servise okutturup bir belge götürebiliyormuşuz. Tabii kesin masrafı vardır o işin...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aliozturk74 » 02 Ocak 2010 12:07

haklısın devrim hocam, fakat bu numara ile ruhsattaki tam tutmuyorsa ruhsat değişikliği de isteyebilirler, örneğin benim ruhsatta motor no için 14 hane yerine 12 haneli rakam+harf bileşimi var. Benim ruhsat eski tip ve rehinlidir ibaresi var, değişimde motor noyu da düzelttirmem gerekebilir.
Senin motor numaran fotolardan son hanesi hariç okunuyor, örneğin ruhsattan bir kontrol et tam ve doğru yazılmış mı?
aliozturk74
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: CLIO III 2008 Ext.
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 94000
Yakıt: SHELL, OPET
Lastik Markası: petlas 185/65/15
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti oguz1 » 02 Ocak 2010 18:05

11 inde muayeneye gireceğim, hafif kusura kendimi alıştırıyorum ama elemana gösterip göremezse fotosunu çekip gösterme opsiyonumunda olmasından yanayım. Renaultunda doğru yapmadığı işlerden birtanesi.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

Önceki

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi