DİZEL MOTORLARIN YAKIT SARFİYATI

Dizel Motorlara dair...

Re: DİZEL MOTORLARIN YAKIT SARFİYATI

İleti emretpc » 08 Kasım 2014 19:59

22 Ekimde aracı aldığımda ortalama yakıt tüketimi 4.8lt / 100 km yazıyordu. O gün depoyu full'ledim. Yakıt tüketimini sıfırlamayı bilmiyordum, sadece km'yi sıfırladım. Bugün 930 km oldu (şehir içi - şehir dışı karışık, ayrıca otobanda 150km hız denemem oldu) ve ışık yandı. Ortalama yakıt tüketimi 5.0lt / 100km yazıyor. Sizce değerler normal mi? Işık yanmadan 1000 km'yi geçer diyordum ama ilk aldığım için herhalde biraz fazla yaktık galiba.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

İleti KAZIMYILMAZ » 09 Kasım 2014 23:46

Bence çok iyi bir değer. Havalarda biraz soğudu bu nedenle de genel olarak herkesin tüketim değerlerinde bir miktar artış var.

emretpc demiş ki:22 Ekimde aracı aldığımda ortalama yakıt tüketimi 4.8lt / 100 km yazıyordu. O gün depoyu full'ledim. Yakıt tüketimini sıfırlamayı bilmiyordum, sadece km'yi sıfırladım. Bugün 930 km oldu (şehir içi - şehir dışı karışık, ayrıca otobanda 150km hız denemem oldu) ve ışık yandı. Ortalama yakıt tüketimi 5.0lt / 100km yazıyor. Sizce değerler normal mi? Işık yanmadan 1000 km'yi geçer diyordum ama ilk aldığım için herhalde biraz fazla yaktık galiba.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti Alper2590 » 16 Ocak 2015 16:07

Arkadaşlar merhaba, benim aracım 2012 clio 3 1.5 dci. Yakıt tüketimim ortalama 6 litre olarak gösteriyor. Bu miktar baya fazla değil mi? Sorun nedir acaba ?
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme Edt.
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci & 75 hp.
Kilometre: 56000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: ALPER//İSTANBUL

İleti emretpc » 16 Ocak 2015 19:14

Alper2590 demiş ki:Arkadaşlar merhaba, benim aracım 2012 clio 3 1.5 dci. Yakıt tüketimim ortalama 6 litre olarak gösteriyor. Bu miktar baya fazla değil mi? Sorun nedir acaba ?

Bir sorun olduğunu sanmıyorum, benim araçta 2012 model 1.5 dci 55kw (75bg) bu soğuk havalarda yakıt tüketimim 5.9 - 6.1 arasında değişiyor. Hatta karlı günlerde 6.6'lara kadar yükseldi. Bundan 3-4 ay öncesinde ise 4.8-5.0 arasındaydı değerler. Soğuk havalardan, sıkışan trafikten (Adapazarı'ndayım. Bu seneki trafik beni çok şaşırtıyor), kısa mesafe kullanmalardan dolayı tüketim artmakta.

Diğer arkadaşlarda durum nedir acaba? Belki bende de bir sorun vardır. Bu aralar turbo'dan şüphelerim var ayrıca.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Alper2590 » 17 Ocak 2015 19:09

emretpc demiş ki:
Alper2590 demiş ki:Arkadaşlar merhaba, benim aracım 2012 clio 3 1.5 dci. Yakıt tüketimim ortalama 6 litre olarak gösteriyor. Bu miktar baya fazla değil mi? Sorun nedir acaba ?

Bir sorun olduğunu sanmıyorum, benim araçta 2012 model 1.5 dci 55kw (75bg) bu soğuk havalarda yakıt tüketimim 5.9 - 6.1 arasında değişiyor. Hatta karlı günlerde 6.6'lara kadar yükseldi. Bundan 3-4 ay öncesinde ise 4.8-5.0 arasındaydı değerler. Soğuk havalardan, sıkışan trafikten (Adapazarı'ndayım. Bu seneki trafik beni çok şaşırtıyor), kısa mesafe kullanmalardan dolayı tüketim artmakta.

Diğer arkadaşlarda durum nedir acaba? Belki bende de bir sorun vardır. Bu aralar turbo'dan şüphelerim var ayrıca.

Emre hocam cevabınız için teşekkürler öncelikle, ben hava filtresinden şüpheleniyorum, bu hafta hava filtresini değiştireceğim. İnşallah normaldir araç, yakması gerekenin en fazla 5.5 olması lazım bence inşallah 4.9 5 litre gibi değerleri görebilirim ben de :) bu arada diğer arkadaşlardan da bu konu ile ilgili yorum bekliyorum.
Alper2590
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme Edt.
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci & 75 hp.
Kilometre: 56000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: ALPER//İSTANBUL

İleti emretpc » 19 Ocak 2015 12:03

Alper2590 demiş ki:
emretpc demiş ki:

Emre hocam cevabınız için teşekkürler öncelikle, ben hava filtresinden şüpheleniyorum, bu hafta hava filtresini değiştireceğim. İnşallah normaldir araç, yakması gerekenin en fazla 5.5 olması lazım bence inşallah 4.9 5 litre gibi değerleri görebilirim ben de :) bu arada diğer arkadaşlardan da bu konu ile ilgili yorum bekliyorum.

Yakın zamanda bakımda bütün filtreler değişti benim, ona rağmen bu değerler. Bu hafta sonu Sapanca'da yaklaşık 250 km yol yaptım, Kartepe, Maşukiye, Kırkpınar dolaştık ortalama 5.7 gösteriyor. (Bunun içinde kuzenimin arabayı 3000 devirlerde denemeside mevcut, oda bir miktar artırmıştır tüketimi). Hava sıcaklığı artmaya başladı, 8-10 derece arasındaydı hava. Hava ısındıkça yakıt tüketimi düşüyor sanırım.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti emretpc » 23 Ocak 2015 15:01

Son günlerde hava çok güzel. P.tesi günü servis ziyaretimde motor ustası ile motoru incelememiz ve deneme sürüşümüzden sonra motorda ve turboda herhangi bir sorun olmayışını anlamamamdan sonra (çok dikkatli dinlediğim için duyduğum ses turbonun normal sesiymiş :) ) bugün mazot uyarısı veren aracıma geçtiğimiz hafta ucuzlayan mazotu kaçırarak 3,62 TL'den mazot aldım. Lastik havalarımı kapı içerisinde bildirdiği üzere önler 33 arkalar 32 olacak şekilde ayarladım.

Hava gayet güzel, hazırladığım cd teypte, trafiğin yoğun olmayan bölgelerde gayet dikkatli, arabayı dinleyerek, dolaşıp evime geldim. Arabayı sakin kullanmanın önemini anladım arkadaşlar :!: Kapı önüne geldiğimde ortalama tüketim 5.0 lt di. (ortalama hızıma bakmayı unuttum ama tipik şehir içi, en fazla 50-60 kmye çıkmışımdır ve cut off sistemininde etkisi var tabi ki). Kontağı kapatmadan teyple uğraşıp beklerken 5.1 lt yaparak gülümsedi araç :D ve finish :!:

Arabayı 3-4 ay önce aldık bu süre zarfında kullanıyorum, şunu anladım ki önce arabayı tanıyacaksın (debriyajı, vites geçişleri, karakteri) sonrada kafan acaba turbo sorunlu mu acaba şurda sorun var mı diye dolu olmayacak. Gayet keyifli ve arabayı dinleyerek kullandığın sürece bu yakıt tüketimi inanılmaz düşüyor :)

Aman nazar değmesin :)
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti KAZIMYILMAZ » 25 Ocak 2015 17:46

Kesinlikle haklısın. Arabayı tanıdıkça yakıt tüketiminde düşüyor.
Dediğin gibi fazla da aracın sağından solundan gelen sesleri dinlersen araçtan soğursun...

emretpc demiş ki:Son günlerde hava çok güzel. P.tesi günü servis ziyaretimde motor ustası ile motoru incelememiz ve deneme sürüşümüzden sonra motorda ve turboda herhangi bir sorun olmayışını anlamamamdan sonra (çok dikkatli dinlediğim için duyduğum ses turbonun normal sesiymiş :) ) bugün mazot uyarısı veren aracıma geçtiğimiz hafta ucuzlayan mazotu kaçırarak 3,62 TL'den mazot aldım. Lastik havalarımı kapı içerisinde bildirdiği üzere önler 33 arkalar 32 olacak şekilde ayarladım.

Hava gayet güzel, hazırladığım cd teypte, trafiğin yoğun olmayan bölgelerde gayet dikkatli, arabayı dinleyerek, dolaşıp evime geldim. Arabayı sakin kullanmanın önemini anladım arkadaşlar :!: Kapı önüne geldiğimde ortalama tüketim 5.0 lt di. (ortalama hızıma bakmayı unuttum ama tipik şehir içi, en fazla 50-60 kmye çıkmışımdır ve cut off sistemininde etkisi var tabi ki). Kontağı kapatmadan teyple uğraşıp beklerken 5.1 lt yaparak gülümsedi araç :D ve finish :!:

Arabayı 3-4 ay önce aldık bu süre zarfında kullanıyorum, şunu anladım ki önce arabayı tanıyacaksın (debriyajı, vites geçişleri, karakteri) sonrada kafan acaba turbo sorunlu mu acaba şurda sorun var mı diye dolu olmayacak. Gayet keyifli ve arabayı dinleyerek kullandığın sürece bu yakıt tüketimi inanılmaz düşüyor :)

Aman nazar değmesin :)
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti hosta72 » 12 Mayıs 2015 10:21

son zamanlarda arabayı biraz hor sert ve süratli kullandığım için ortalama 5.5 lt gösterir olmuştu. şimdilik sakin kullanıyorum enjektörlerde ufak da olsa bir sıkıntı olmasına rağmen ortalama 4.7 lt gösteriyor
hosta72
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 114000
Yakıt: sheell
Lastik Markası: lassa 185/60/15
İsim ve Şehir: ZAFER BATMAN

İleti KAZIMYILMAZ » 12 Mayıs 2015 16:26

Maşallah bence çok iyi :Bravo:

hosta72 demiş ki:son zamanlarda arabayı biraz hor sert ve süratli kullandığım için ortalama 5.5 lt gösterir olmuştu. şimdilik sakin kullanıyorum enjektörlerde ufak da olsa bir sıkıntı olmasına rağmen ortalama 4.7 lt gösteriyor
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti shadowsprince » 26 Mayıs 2015 15:47

Havaların ısınmasıyla 5lt ortalamam 4,5lt civarına düştü. Uzun yolsa sakin kullanımda dahada düşürmek mümkün...
shadowsprince
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65BG
Kilometre: 107500
Yakıt: TOTAL&LUKOIL
Lastik Markası: MICHELIN 185/60/15
İsim ve Şehir: SAKARYA

İleti KAZIMYILMAZ » 26 Mayıs 2015 18:25

Maşallah çok iyi...

shadowsprince demiş ki:Havaların ısınmasıyla 5lt ortalamam 4,5lt civarına düştü. Uzun yolsa sakin kullanımda dahada düşürmek mümkün...
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Önceki

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi