Benzinli Motorların Yakıt Sarfiyatı

Benzinli Motorlara dair...

Re: Benzinli Motorların Yakıt Sarfiyatı

İleti dafkanat » 09 Haziran 2008 16:09

şu an da yakıt ortalamam 5.4 litre.

30 kmsi şehirler arası 15 km de şehir içi. şimdilik iyi gibi bakalım. bundan önce 6.4 idi.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti scdoganay » 09 Haziran 2008 16:21

6.8 civarı sehir ici kullanımım sık oldugundan olsa gerek :geek:
scdoganay
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Can Kayseri

İleti DOGAN » 09 Haziran 2008 19:48

scdoganay demiş ki:6.8 civarı sehir ici kullanımım sık oldugundan olsa gerek :geek:

evet benimde aynı ama yinede şehir içi değerlerine göre gayet iyi bence
DOGAN
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,4 16V. 98 Bg.
İsim ve Şehir: Doğan & Pendik/IST.

İleti DOGAN » 10 Haziran 2008 07:52

aslında maşukiye organizasyonunda dikkat ettim 1,4l. olan araçlar uzun yol koşullarında hepsi 5,4civarı yaktı
işin ilginç tarafı fabrika değerlerini tutturabiliyor olmamız.genelde tutmazda...
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti SAFAK SAHIN » 10 Haziran 2008 13:00

arkadaşlar kışın 7.0 larda idi.şimdi 6.7 ve 6.9 larda geziniyorum.

Ayrıca 480 km' yi (Karamürsel - İzmir)75 Ytl 'ye gittim (benzin 2.40-2.70 civarındaydı zannedersem.)

35km yolu (Karamürsel-İzmit arası)1.7 litre ile kat ettim.(27.Nisan 2008)

Benden bu kadar.Yakıttan memnunum.Spor kullanılmadığı zaman oldukça ekonomik .
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

İleti omeralemdar » 11 Haziran 2008 11:58

<:arrow: benimki ne kadar yakıyormuş diye merak bile etmiyorum boş veriyorum gezmeyi binmeyi seviyorum arabamı seviyorum beni sevdiklerime kavuşturuyor gerisini düşünmüyorum 2 haziran/10 haziran arası 183 km yapmışım gezmişim çok güzel mis :lol: :lol:>
( Konu başlıgı ile ilgili belgelerimden bilgiler buldum sizlerle paylaşmak istiyorum)<o yüzden ilk yazıma ekliyorum kusura bakmayın LÜTFEN>
*BENZİNDEN NASIL TASARRUF EDEBİLİRSİNİZ TEHLİKELİ SÜRÜŞ HERKESİ RİSKE ATAR
Yakıt Tasarrufu (Temel ve Basit Teknikler)
*Daha Az Benzin Daha Çok Kilometre
- Çok benzinle az kilometre yapmayı çoğumuz kolayca becerebildiği halde tersini nedense pek başaramıyoruz. Sonra da otomobilimizin neden çok tükettiğini merak edip yakınıyoruz.
Otomobil kullanma biçimi yakıt tüketimini etkiliyor
- Otomobili kullanış biçimi yakıt tüketimini azımsanmayacak ölçülerde düşürebiliyor. Bunun nasıl olacağını aşağıdaki noktalara dikkat ederek görmek mümkün.
- Motoru rölantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketimini de artıran önemli noktalardan biri. Motoru çalıştırıp yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır. Yani otomobili üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirsiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda var.
Kısa mesafeler için otomobil kullanmak lüks
- Yapılan bir test sonucunda 0 derece santigrad hava sıcaklığında 1.6 litrelik orta sınıf bir otomobil motoru marşa basıldığı andan itibaren 100 km'de 40 litreye eş bir tüketim değeri veriyor. Ancak 4 kilometre yol katedildikten sonra otomobilin motoru normal ısısına kavuşuyor ve tüketim normalleşiyor. Bu nedenle kısa mesafeler için otomobili kullanmak yerine yürümek daha sağlıklı ve ucuz oluyor.
Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün
- Birinci vitesi yalnızca otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişir. Motor devri krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d'lik maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir. Bu devirde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde gereksiz benzin savurganlığı önemli ölçüde azalacaktır.
Örneğin: Test edilen otomobilin birinde 100 km uzunluğundaki düz bir yolda 4'üncü vitesle 60 km/s sabit hızda gidildiğinde 5.8 litre/100 km tüketilmiş. Aynı koşullarda 3'üncü viteste 9 litre/100 km tüketim saptanmış. Görüldüğü gibi aynı uzunluktaki bir mesafeyi bir vites küçülterek kat etmek 3.2 litre, yani yüzde 55 daha fazla tüketime yol açabiliyor. Aynı otomobille 30 km/s sabit hızla 3'üncü viteste 7 lt/100 km, ikinci viteste aynı hızda ise yaklaşık 10 litre tüketim saptanıyor. Görüldüğü gibi hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekiyor.
Sakin, yol ve trafik koşullarına uyumlu kullanım
- Ne kadar kararlı ve uyumlu otomobil kullanırsanız o denli az benzin tüketir o denli az sinirlenirsiniz ve otomobiliniz o denli az yıpranır. Akan trafiğin ritmine adapte olmak ve otomobilin hemen önüne değil daha ileriye bakarak gelişmeleri izlemek sakin ve trafiğe uygun sürüşün bir parçası. Tabii bu arada dikiz aynalarına bakmayı da ihmal etmemek gerekiyor. Önünüzdeki araçla yeterli bir mesafe bırakın. Sık sık hız değiştirmekten kaçının. Yavaşlamak gerektiğinde ayağınızı gazdan zamanında çekin. Böylece hem balatalarınız hem de sinirlerinizin ömrü daha uzun olacaktır. Önünüzde akan trafiği izlemek bu açıdan size yardımcı olacak ve panik fren yapmak zorunda bırakmayacağı gibi yakıt tasarrufu da sağlayacaktır.
Öneriler : Başkalarının sizi sollamasına izin vermek sizin başkalarını sollamanızdan daha akıllıcadır. Otomobilinizin son süratinin yüzde 75-80'ini geçmemek tutumlu sürüş için en basit kuraldır. Yani gaz pedalının altında ne kadar fazla boşluk bırakılırsa o kadar çok para cebinizde kalır ve sinir sisteminiz daha uzunca bir süre otomobil kullanabilmenize olanak tanır
Yurdumuzda her geçen gün artan motorlu taşıt ve iş makinesi sayısı yakıt tüketimini artırmaktadır.
Petrol ihtiyacımızın çoğunluğunun yurtdışından karşılanması, fiyatlarının devamlı yükselmesi ve ağır ekonomik şartlar bizim tasarruflu davranmamızın en önemli gerekçesidir. Motorlu taşıtlarda normalin üstünde ve normal olmayan ölçülerde benzin harcaması iki ana kaynaktan meydana gelmektedir. Bunlardan birincisi aracın kendisinden kaynaklanan gereksiz harcamalar, diğeri ise sürücüden kaynaklanan gereksiz harcamalardır.
Vasıtadan Kaynaklanan Gereksiz Harcama:
Şasi, motor gibi aksamlar dikkatli ve muntazam yağlanmalıdır. Aksi halde yağsızlıktan dolayı sürtünme artacağından güç düşecek, parçalar çabuk aşınacak, bunlar da benzin tüketiminin artmasına sebep olacaktır.
Bujilerin ayarsız, bozuk ve pis oluşu her 10 litrede 1 litre fazla benzin sarfiyatına sebep olur
Karbüratörün ayarsız ve pis oluşu, jikle kelebeğinin iyi açılıp kapanmayışı, spiral hortum içindeki çelik telin tutukluluk yapması, keza el gazının aynı şartlarda bulunması benzin sarfiyatını artırır.
Motorun elektrik ihtiyacını karşılayan malzeme ile bunun motora iletisini sağlayan aksamlardaki bozukluklar verimi düşürür benzin sarfiyatını arttırır.
Tekerlek, lastik havalarının az olması yüzünden sürtünme artar, güç azalır ve dolayısıyla yakıt sarfiyatının armasına sebep olur.
Debriyaj kaydırması, hava filtresinin tıkalı olması, soğutma sisteminin normal olmayışı yakıt sarfiyatını artırır.
Sürücüden Kaynaklanan Gereksiz Harcama:
Alçak vitesle seyretmek, şehir içinde seyrederken trafik ışıklarında ve sıkışık trafikte motoru durdurup çalıştırma ve kalkışlarda gaz pedalına gereğinden fazla basma ve pompalama,
Aniden hızlanmak gereksiz yere gaza ve frene gereğinden fazla basmak, motoru çalıştırırken marşa gereğinden fazla basarak motoru boğmak, yakıt sisteminde oluşan sızdırma %50'ye kadar varan benzin sarfiyatına,
Fren ayarlarının bozuk, yağlamanın yetersiz olması, yüksek hızla gidilmesi, taşıtın düşük vitesle seyretmesi benzin tüketimini arttırır.
Bu ülkenin vatandaşları olarak yukarıda belirtilen tüm hususlara dikkat etmemiz durumunda benzinden tasarruf ederek hem kendi harcamalarımıza kısıntı getirmek, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunulmak suretiyle üzerimize düşen vatandaşlık görevini en güzel şekilde yapma bahtiyarlığına kavuşmamız mümkündür.
En son omeralemdar tarafından, 26 Haziran 2008 00:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

İleti DOGAN » 11 Haziran 2008 19:54

omeralemdar demiş ki::arrow: benimki ne kadar yakıyormuş diye merak bile etmiyorum boş veriyorum gezmeyi binmeyi seviyorum arabamı seviyorum beni sevdiklerime kavuşturuyor gerisini düşünmüyorum 2 haziran/10 haziran arası 183 km yapmışım gezmişim çok güzel mis :lol: :lol:

valla artık bende bakmayı bıraktım öylede yakıyor böylede, sonuç kaçınılmaz...!
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti omeralemdar » 12 Haziran 2008 09:13

mademki arabalarımızı aldık benzin 3,47 ytl ankarada boş veriyorum seviyorumda gezmesini oh gel keyfim gel harika beni dostlarıma kavuşturuyor bunun bedeli tartışılmaz :lol: :lol: :lol:
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti omeralemdar » 20 Haziran 2008 10:08

bende benzin sarfiyatı yazın daha fazla oluyor uzun yolda klima açıyorum benzin fazla fazla gidiyor oh serin serin
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti muratsey » 20 Haziran 2008 10:12

alp hosgeldn aramiza aracin hayirli olsun
ben de bu aileye yeni katilanlardanim.
araci 2.el aldigin icin ordaki ortalama daha onceki sahibinin ortalamasi sanirim onu sıfırla istersen.bu islemi; sıfırlamak istedigin bilgi ekranda iken gezinme tuslarina yani alt ve ust tuslarina birlikte bikac saniye basili tutarak yapabilirsin.
aracin icindeki benzinle ne kadar yol gidebilecegi bilgisi de ortalama yaktigi benzine gore hesaplandigi icin ortalama dustukce gidebilecegin kilometre artacaktir..
En son muratsey tarafından, 20 Haziran 2008 10:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
muratsey
ONBASI
ONBASI

İleti omeralemdar » 20 Haziran 2008 10:23

muratsey
paylaşımların için sagol yeni paylaşımlar bekliyoruz ayrıca muhabbet kısmında <konu açabiliyoruz>bilgine
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti omeralemdar » 22 Haziran 2008 11:41

paylaşım için teşekkürler
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti omeralemdar » 24 Haziran 2008 09:34

tolga öyle ama hem araç içiyor, hem klima 2 içince <benzin fazla fazla gidiyor oh serin serin>
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti omeralemdar » 24 Haziran 2008 18:22

tolga dans edn çok güzel bir gif