clio iii 1.2 75hp yakıt tüketimi sorunu (9.8 litre yakıyor)

Benzinli Motorlara dair...

clio iii 1.2 75hp yakıt tüketimi sorunu (9.8 litre yakıyor)

İleti petro » 03 Ekim 2017 23:22

Arkadaşlar merhaba. Clio 3 2008 1.2 75hp extreme sahibiyim. 87500km de aracım 9.5, 9.8, çok soğuk aylarda 10 litre benzin tüketiyor. Ustaya sordum bujiler zaten eskimiş onlar tüketimi de etkiler dedi değiştirdik yarım litre fark etti olumlu anlamda 1 2 ay sonra tekrar 9,5 - 10 litre bandına geldi. Genel bakımları yeni yapıldı 4 lastik değiştirildi. Aracı çok sıkıştırmıyorum erken de vites atmıyorum bir kaç ustadan sorduğum kadarıyla belli bir devir aralığında uygun vites atmaya çalışıyorum ama bir türlü çare bulamadım. Arkadaşımın 1.6 insigniası 11 litre yakıyor çok pahalı lüks bir araca biniyor gibi hissediyorum. Açıkçası biraz bıktım artık :)
Bununla ilgili ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
petro
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 Extreme
Kilometre: 87500
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Hankook
İsim ve Şehir: hasan gaziantep

Re: clio iii 1.2 75hp yakıt tüketimi sorunu (9.8 litre yakıy

İleti tefenni15 » 04 Ekim 2017 08:35

Hocam yakıt tüketimini etkileyen bir kaç faktör vardır.İlk önce hava filtrenizi mutlaka orjinal olarak değiştirin. Bujiler değişmiş, buji kablosunu da baktırın. Yakıt filtresini de kontrol ettirin. Aracı kullanırken devirsiz kullanmayın, aynı zamanda yüksek devirde de kullanmayın. Işıklara gelirken fren yaparak değil, vites küçülterek durun. Bütün bunlara rağmen yakıt tüketiminiz düşmezse, servis yolu gözüktü demektir.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

Benzinli Motorlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 68 misafir