Renault Clio 1.2 extreme arka sis lambası arızası?

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

Renault Clio 1.2 extreme arka sis lambası arızası?

İleti line85 » 18 Şubat 2013 21:15

Merhabalar.
Benim Renault Clio 1.2 extreme 2008 model HB. aracım var. 3 gün önce sabah işe gitmek için evden çıktığımda park halindeki aracımın arka sis farının yandığını fark ettim. Hemen anahtarın kumandasıyla kapıyı açtım ve sinyal kolundan arka sisleri bir kaç defa açıp kapattım sonra aracımı kitledim lamba sönmüştü. Aynı gün içinde park halindeyken kontak kapalı, kapılar kilitli sis lambası değişik aralıklarla tutarsız bir şekilde kendiliğinden yandı.Birkaç dk. sabit yanıyor sonra göz kırpar gibi oluyor tekrar sönüyor - tekrar yanıyor. vb..... Bu arıza için oto elektrikçileri pek yanaşmadı bu servislik iş dediler, servise gittim ordanda arızayı görmeden birşey yapamayız dediler. Oysaki aracı çalıştırınca yada aracın kapılarını açıp kapatınca arka sis kendiliğinden sönüyor. Bu konuda ne yapabilirim. Sorun nedir. Nekadar tutar, yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden Teşekkürler...
line85
ER
ER

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 30000
İsim ve Şehir: istanbul

Re: Renault Clio 1.2 extreme arka sis lambası arızası?

İleti ByOnder » 18 Şubat 2013 23:34

Hocam çok ilginç ben daha önce hiç duymadım bu sorunu nette detaylı araştırın tek başına gelen siz değilsinizdir umarım... basit bi şase de olabilir, beyin ile alakalıda olabilir.

Yalnız servisin cevabı herzamanki gibi içler acısı sorunu görmeden cevap veremezmiş ulen gör die getirdik aracı zaten beklicen başında yada yalan sölemiyosunuz ya kendisi görse ne değişicek gördüğünde nereye bakacak he eğer görünce bakacağı biyer varsa ihtimalleri değerlendirim görmüş gibide bakabilir. Çok ilgisiz elamanlarmış daha yetkili biriyle görüşmek isteseeydiniz keşke
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti Sani » 19 Şubat 2013 23:14

Şase var muhtemelen. Park sensörü, sonradan takılan herhangi bi elektronik aksam var mı?
Geri kalan tüm lambalarınız düzenli yanıyor mu?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti line85 » 20 Şubat 2013 21:39

Arabamda Park sensörü yok, Sonradan takılan herhangi bir elektronik aksamda yok.Arabanın diğer lambalarıda düzgün çalışıyor. bir arkadaşta röle takılmış olabilir diyor.
line85
ER
ER

İleti impossible » 21 Şubat 2013 09:24

line85 demiş ki:Arabamda Park sensörü yok, Sonradan takılan herhangi bir elektronik aksamda yok.Arabanın diğer lambalarıda düzgün çalışıyor. bir arkadaşta röle takılmış olabilir diyor.

sis lambası arkada normalde iki tarafta birden yanıyorsa bunu saglamak adına bi röle takılmıs olabilir, ondan yapıyordur emin olun
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti semih89 » 21 Şubat 2013 13:51

kontak kapalıyken şase olsa bile direk aküden bağlantı yoksa sislerin yanmaması lazım kanımca. beyinle ilgili bir arıza olabilir. servise daha az yogun oldukları birgün ugrayıp bilgisayara bağlatın bence. çok basit bir arıza da olabilir, beyin vs sorunu da çıkabilir
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti oguz1 » 22 Şubat 2013 08:11

Sis sadece sol arkada diye hatırlıyorum. İki taraftaysa eklenen sistemi bulup iptal etmek lazım. Birde aklıma koldaki sisi açan yüzüğün tozlanıp takılma veya arızalı olma ihtimali geliyor.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti batuavran » 22 Şubat 2013 09:06

2011 ve 2012 modelde kontağı kapattığınızda ve kapıyı açınca lambaların tamamı kapanır, muhtemelen 2008 de de öyledir. şase problemi olduğunu sanmıyorum.

sis lambası farlar gibi yanmıyor farkındaysanız geriye doğru çevirip bırakıyorsunuz ve açıkken aracı stop ettirdiğinizde lambalar söndükten sonra tekrar çalıştırdığınızda sisler yanmıyor ve farlar en son hangi konumda bırakıldıysa o konumda devam ediyor. röle ya da kontaktörde sıkıntı olabilir.

ya da tüm çözülemeyen yada anlaşılamayan problemlerde verilen cevabı vereyim "beyinde problem vardır"
batuavran
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: CAPTUR
Motor Tipi & Gücü: 1.5dc 90bg ICON EDC
Kilometre: 6000
Yakıt: shell
Lastik Markası: MİCHLEN
İsim ve Şehir: batuhan (adanalı ama denizlide)

İleti line85 » 22 Şubat 2013 18:35

cevaplar için teşekkürler. geçen gün bu yüzden akü bitti. bende arka sis lambasını söktüm. şimdilik böyle idare ediyorum.
line85
ER
ER

İleti impossible » 23 Şubat 2013 08:49

line85 demiş ki:cevaplar için teşekkürler. geçen gün bu yüzden akü bitti. bende arka sis lambasını söktüm. şimdilik böyle idare ediyorum.

hıncınızı almışsınız resmen organ söker gibi ;)
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti line85 » 23 Şubat 2013 22:36

impossible demiş ki:
line85 demiş ki:cevaplar için teşekkürler. geçen gün bu yüzden akü bitti. bende arka sis lambasını söktüm. şimdilik böyle idare ediyorum.

Aslında bu durum pek hoşuma gitmiyor. şimdilik bir çözüm bulana kadar böyle idare edicem. araştırmaya devam. Yardımlarınız için teşekkürler :Bravo:
line85
ER
ER

İleti Sani » 24 Şubat 2013 14:56

line85 demiş ki:
impossible demiş ki:

Aslında bu durum pek hoşuma gitmiyor. şimdilik bir çözüm bulana kadar böyle idare edicem. araştırmaya devam. Yardımlarınız için teşekkürler :Bravo:

Bence bi yetkili servise uğrayın. Arızayı bulmak için para almıyorlar.
Geri vitese taktığınızda da tüm ışıklarınız yanıyor mu?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti line85 » 24 Şubat 2013 21:01

Sani demiş ki:
line85 demiş ki:
impossible demiş ki:

Bence bi yetkili servise uğrayın. Arızayı bulmak için para almıyorlar.
Geri vitese taktığınızda da tüm ışıklarınız yanıyor mu?

Konuyu açarken belirttiğim gibi servise gittim ordanda arızayı görmeden birşey yapamayız dediler; arabayı çalıştırınca lamba sönüyor .Ayrıca Geri vitese taktığımızda sadece geri vides lambası yanıyor yani herşey normal; problem sadece arka sis lambasında.
line85
ER
ER

İleti ahmet_rcn » 15 Ocak 2015 11:20

aynı sorun bende de var. arka sis bu sabah açık bi şekilde kaldı hiç açmamış olmama rağmen ne yaptıysam sönmedi sigortasını söktüm ancak öyle. ama sinyallerle aynı sigortaya bağlı olduğundan geri taktım. servise gittim bi baktı muhtemelen sinyal kolunda dedi ama kesin sebebini anlayamadım dedi. 3-4 gün bırakmak gerekiyor gibi bişeyler dedi ama bu soğukta imkansız bişey bu. sinyal koluna netten baktım 300-400 lira civarı bişey şimdilik sadece lambayı söktürdüm bekliyor öyle. arka sis çalışsın diye 300-400 vermekte az değil hani bu konuda çözüme ulaşabildiniz mi yada nasıl ulaştınız acil yardım!!!!! :?
ahmet_rcn
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 90000
Yakıt: shell
İsim ve Şehir: Isparta

Motor ve Yakıt

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 90 misafir