Gaza basınca gelen ciuuuuuuv sesi hakkında

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

Gaza basınca gelen ciuuuuuuv sesi hakkında

İleti svc » 24 Ocak 2012 14:23

Herkese merhaba, konu başlığı biraz komik oldu ama başka nasıl tanımlayacağımı bilemedim. Aracımda bir süre önce motordan gaza basınca gelen ciuuuuuvv sesiyle irkildim, havaların soğuk olmasıyla alakalı olabileceğini düşünerek bir süre bu şekilde devam ettim, baktımki bu sesin gideceği yok ustaya aracı gösterdim, benim korkum turboda bir arıza olmasıydı. Usta baktı turbodan mı diye sordum, usta hayır dedi turbodan olsa sürekli bu sesi yapacağını söyleyince inanın çok sevindim. Sonra usta tornavidayı şarj dinamosunun üstüne dik bir şekilde koyup, kulağını da tornavidanın tepesine dayayıp, doktor edasıyla (öksür :D ) gaza bas dedi. Şarj dinamosundan aşırı ses geliyor bakmamız lazım dedi. Sonuç olarak kopmak üzere olan bir gergi kayışı ve bitmiş bir gergi rulmanın bu sese neden olduğunu gördük. Rulman ve gergi kayışı değişti.(işçilik dahil 90tl) sesde kesildi. Aynı problemi yaşayan arkadaşlara bir fikir vermiştir umarım. Herkese hayırlı sürüşler dilerim
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 163000
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: FALKEN
İsim ve Şehir: Serdar VELİ /AYDIN

Re: Gaza basınca gelen ciuuuuuuv sesi hakkında

İleti senercee » 28 Ocak 2012 01:02

benim arabadanda sabahları öyle bir ses gelio ilk çalıştırdığımda fakat 3-4 dakika sonra gidiyo sadece sabahları öyle bir ses çıkarıyor, soğuktan diye düşünüyorum.
Yinede Bir DOKTORA :) Göstermek Lazım Ne Olur Ne Olmaz =)
senercee
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85Bg
Kilometre: 45000
Yakıt: Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti aziz » 05 Mart 2012 16:52

benimde aracımda aynı ses vardı turbodan olabilir demişlerdi fakat ustaya gittim şarj dinamosu bilyasından oluğunu söyledi ve bilyayı deiştirdi bu işlemi bugün fren ayarları ile 100tl ödedim fakat gergi kayışı degişmedi degiştiren usta kayışla ilgili birşey demedi bu kayışın bir ömrü varmıdır sorun olurmu sizce
aziz
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 66
Yakıt: SHELL
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: istanbul

İleti Devrim » 06 Mart 2012 02:24

Çoğu modelli araçlarda duyduğumuz cayırtı sesi mi acaba?

Kayış ya da bilya gıcırtısı gibi olan ses sanırım. Yani aracın içinden ya da dışından bariz duyulan bir ses midir?
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aziz » 06 Mart 2012 11:16

doğru aracın içindende duyuluyor ama dışarıdan daha iyi anlaşılıyor beni korkutan turbo olmuştu ama şarz dinamosu bilyasındanmış tabi usta önemli usta kayışı çıkarıp çalıştırınca aracı problmin nereden kaynaklandığı net belli oluyor motor daha sessiz çalışıyor mutlaka yapılması gereken durum olduğunu anlattılar bende yaptırdım şu an problem yok
aziz
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 66
Yakıt: SHELL
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: istanbul

İleti svc » 06 Mart 2012 11:50

aziz demiş ki:benimde aracımda aynı ses vardı turbodan olabilir demişlerdi fakat ustaya gittim şarj dinamosu bilyasından oluğunu söyledi ve bilyayı deiştirdi bu işlemi bugün fren ayarları ile 100tl ödedim fakat gergi kayışı degişmedi degiştiren usta kayışla ilgili birşey demedi bu kayışın bir ömrü varmıdır sorun olurmu sizce

Zaten usta kayışla ilgili bir problem olsa sana mutlaka değiştirelim derdi, benim araçtan sökülen kayışta (iç tarafında ) bariz çatlaklar vardı, ama asıl o sese sebep olan gergi rulmanı olduğunu olduğunu söyledi ve şöyle ekledi ''daha önce hiç bu kadar yıpranmış bir gergi rulmanı görmemiştim.''
İllaki bu kayışın bir ömrü vardır, sonuçta zamanla elastikliğini kaybediyor, kaç km de değiştirildiğini bilmiyorum ama ben 30 binde bir kontrol ettirmeyi düşünüyorum. İyi sürüşler dilerim..
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 163000
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: FALKEN
İsim ve Şehir: Serdar VELİ /AYDIN

İleti umitkose » 27 Mart 2012 17:34

merhaba kardeş. benim arabada da 2 bin devirde öyle bir ses geliyor ama tam emin olamadım acaba cep telefonunuz var mı sizle direk konuşmak istiyorum da bu konuyu
umitkose
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci
Kilometre: 66000
Yakıt: dizel
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: gaziantep

İleti hit adam » 28 Mart 2012 17:57

Evet aynı ses bende de oldu bende kayışı değiştirmiştim.
hit adam
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP 16V
Kilometre: 30
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Bristone
İsim ve Şehir: İstanbul

Motor ve Yakıt

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir