enjektör arızası ikazı

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

enjektör arızası ikazı

İleti onur özgür » 02 Eylül 2011 00:20

Arabamı 57000 km'de aldım. Tatil falan derken 60.000 bakımı 1500 geçtim. Tam bakıma gidecekken! enjektör arızası ekranda beliriverdi. Tabi ben paçalar tutuşmuş halde özel ustama gittim. Bilgisayarda bir daha sorun gözükmemesine rağmen ileride problem olabilir düşüncesiyle ustam nasıl olsa bakım yapacağız, enjektörleride temizletelim dedi. 150 lira verdik. (Bakımda 450 lira tuttu. İşçilik dahil) İlk defa dizel araba kullanıyorum. Arabanın herşeyi çok güzel. Uzun yolda 110-120 km hızla ve klima açıkken ortalama 4.2 yakıt tüketimi var. Ama şu yakıt temizliği ve enjektör kafamı kurcalıyor. Arabayı aldığımdan beri shell'den mazot alıyorum. Usta önceki kullananlardan kaynaklanıyor olabilir dedi ama başka dikkat etmem gereken bişey varmı acaba?
onur özgür
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85 BG
Kilometre: 57000
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: DUNLOOP
İsim ve Şehir: AYDIN

Re: enjektör arızası ikazı

İleti Sani » 02 Eylül 2011 13:25

Eurodiesel'den aşağısını kullanmayın. Ayrıca enjektör temizliği nasıl yapıldı?
Bosch servislerinde "carbon clean" de yaptırabilirsiniz.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti onur özgür » 03 Eylül 2011 17:02

Enjektörü söküp temizlediler. Lastiklerini değiştirdiler
onur özgür
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti Sani » 04 Eylül 2011 13:38

İyi yapmışlar, bir de dediğim gibi carbon clean yaptırın, sonrasında tertemiz motorunuz olacak.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti svc » 05 Eylül 2011 13:04

onur özgür demiş ki:Arabamı 57000 km'de aldım. Tatil falan derken 60.000 bakımı 1500 geçtim. Tam bakıma gidecekken! enjektör arızası ekranda beliriverdi. Tabi ben paçalar tutuşmuş halde özel ustama gittim. Bilgisayarda bir daha sorun gözükmemesine rağmen ileride problem olabilir düşüncesiyle ustam nasıl olsa bakım yapacağız, enjektörleride temizletelim dedi. 150 lira verdik. (Bakımda 450 lira tuttu. İşçilik dahil) İlk defa dizel araba kullanıyorum. Arabanın herşeyi çok güzel. Uzun yolda 110-120 km hızla ve klima açıkken ortalama 4.2 yakıt tüketimi var. Ama şu yakıt temizliği ve enjektör kafamı kurcalıyor. Arabayı aldığımdan beri shell'den mazot alıyorum. Usta önceki kullananlardan kaynaklanıyor olabilir dedi ama başka dikkat etmem gereken bişey varmı acaba?

Aynı olay benimde başımdan geçti, hareket halindeyken ışık yandı ustama götürdüm, kızdırma bujisi arızalı dedi hepsini değiştirdi, ışık söndü.Bir hafta sonra falan tekrar yandı yine aynı yere görürdüm, bu sefer enjektörleri temizlettim, birhafta on gün sonra tekrar yandı, bu sefer yetkili servise götürdüm. İki enjektörün arızalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyleyince 1635 tl enjektör seti değiştirdim.Yaklaşık 9 ay oldu birdaha ışık falan yanmadı, ama benim araç 155 bin km deydi. senin araç 57 binde daha enjektörden olması daha düşük bir ihtimal, zaten enjektör arızalı ise o malum ışık tekrar yanacaktır.Umarım enjertör değildir senin problemin, çünkü pahalı parçalardan bir tanesi.. Bu anlattıklarımdan bir fikir sahibi olmuşsunuzdur umarım.Hayırlı sürüşler dilerim.
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 163000
Lastik Markası: FALKEN
İsim ve Şehir: Serdar VELİ /AYDIN

İleti Sani » 06 Eylül 2011 18:29

Kötü yakıt kullanımında 50bin km bile enjektörün bozulması için yeterli. Güvenli, bildiğiniz istasyondan alın her zaman.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti burak120320 » 08 Eylül 2011 18:46

2 gün önce bende vitesi boşa almadan marşa bastım dalgınlıkla, kontağı kapatıp tekrar açtığımda enjektör arızası yazıyodu ekranda.. tekrar kapattım 1-2 dakia bekledim tekrar bastım marşa, arıza falan göstermedi birdaha.. umarım dertlerin habercisi değildir o yazı :O:
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti Devrim » 08 Eylül 2011 23:58

Viteste çalıştırmadan sonra hata vermesi ilginç, hemen sonra vermemesi daha ilginç. :)

Umarım gerçekten bir sıkıntı olmaz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti onur özgür » 24 Eylül 2011 19:54

Enjentörleri temizlettikten sonra başta sorun yok gibiydi. Fakat arabayı ilk çalıştırırken çok geç çalıştığını fark ettim. 10-15 sn. marşa basıyorum anca alıyo. Fakat ilk çalışmadan sonra ne zaman marşa bassam normal sürede hemen çalışıyo. Tekrar ustama götürdüm. Anlayamadılar. Son çare sabah benim evin önüne gelip sabah ilk çalıştırmayı beraber yaptık. Olayı gördü. Daha önce enjektör ara parçalarının değişiminden söz etmişti ama kurtardık demişti. Şimdi 2 ve 3 numaralı enjektörlerin ara parçalarının geri döndürdüğünü değişmesi gerektiğini söyledi. 200+200= 400 lira. Hemen değişmesine gerek yokmuş. Bi ara getirirsin dedi ustam. Şimdi ne yapmam gerekiyo acaba?
onur özgür
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti semih89 » 24 Eylül 2011 21:28

deneme yanılma yöntemine devam ediyor galiba usta . ne yaptı da kurtardı daha önce ve ara parçaların işlevinin ne olduğunu ve parça numarasını merak ettim doğrusu ..
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti diplomali_amele » 26 Eylül 2011 10:49

dizel araç kullanırken benimde başıma geldi aracı servise götürüp pc bağladılar ama sıkıntı bulamadılar ordaki usta kesin yakıt aldığın yerde birşey vardı dedi o an tıkadı sende o esnada zorladın falan aracı bir şekilde geçti daha sonra birkaç parça söktüler ve aracı bi alete bağladılar 10 sn sonra araç tama dediler yolda hani siyah duman atarya araç o olmaya başlamıştı 1 haftadır yağ-motor ikilisinden korkuyordum bende yolda bi kenara çekip bbaktım gaza yüklendim dumanda yok aracın çekişide artmıştı ve egzostan su geliyordu anında servise döndüm bu ne diye usta pişmiş kelle gibi sırıtarak :)::):):):) temiz motordan su damlacığı yağ yakandan ise siyah duman ve leke gelir dedi

arada bu olayı sizde yaptırın
şirket kangoları satınca 168 bındeki kangoo o temizlikten sonra (2008 model bu arada) 3 bin tl gibi farkla satıldı tabi boyasız olmasıda extra bir olaydı galiba
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 evr 4ab
Kilometre: 7000
Yakıt: full benzin/lpg
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: Yücel İSTANBUL

İleti mrzabun » 26 Eylül 2011 11:05

Herkese selam;
Burada yeniyim.Ben 2008 clıo ııı 1.5 dci sahibiyim.Aracım 56.000 km de .Yaklaşık 1 ay önce aracımda sabahları geç çalışma problemi ortaya çıktı.Stop edecek gibi isteksiz gönülsüz çalışmaya başladı.Servise götürdüm cihaza bağladılar 2 nolu enjektör değişecek dediler,servis 600 tl diyince sanayide pompacıda yaptırdım.1 hafta düzgün çalıştıktan sonra tekrar aynı arızayı vermeye başladı.Ekranda enjektör arıza ikazı çıktı.Tekrardan 4 enjektörü söküp temizlettim,yine aynı arıza,sabahları motor soğuk iken yapıyor,çalıştıktan sonra normale biniyor.Servise tekrar götürdüm,cihaza bağladılar,gece serviste bırakıp sabah kendileri çalıştırdılar.Arızayı tespit edemediklerini söylediler.Kendileride arızayı gözleriyle görmüş oldukları halde.Kimisi akü dedi,kimisi marş dinamosu dedi,kimisi sente kayış ayarı,kimisi el pompası,kimisi enjektör sırası yanlış dedi.
Nitekim en son 4 enjektörü değişip öyle denemeye karar verdik.
Sizlerden öğren mek istedğim Renolarda enjektör sırası gerçektende farklı mı ?(soldan sağamı,sağdan solamı-)
veya başına böyle bir durum gelen varmı.
Yardımlarınız için şimdiden teşkkürler
mrzabun
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dcı
Kilometre: 56000
Yakıt: eurodizel
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: mrzabun-k.maraş

İleti svc » 26 Eylül 2011 14:16

evet enjektörlerin bellibir sırası var,benim enjektörler değişti oradan biliyorum, ama şunu eklemek isterim, yukarıda okuduklarımda bunu destekliyor, enjektörler problem çıkarmaya başlayınca manesef ara parça değiştirme, temizletme vb. girişimler size extra masraf çıkarmaktan başka bir işe yaramıyor, bu bahsettiğim sebebden dolayı boşuboşuna 300 tl civarında sokağa attım manesef, ustalar böyle şu parçayı değiştirelim, şu parçayı temizleyelim ver 100 tl, ver 150 tl, ver 50tl ee sonra tekrar arıza devam edince hiç sorumluluğu alan yok ,ben yetkili serviste değiştirdim rahat ettim en azından 2 yıl parça garantisi var, bir problem olursa hakkını arayabiliryorsun. Kazasız sürüşler dilerim..
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 163000
Lastik Markası: FALKEN
İsim ve Şehir: Serdar VELİ /AYDIN

İleti mrzabun » 26 Eylül 2011 14:28

svc demiş ki:evet enjektörlerin bellibir sırası var,benim enjektörler değişti oradan biliyorum, ama şunu eklemek isterim, yukarıda okuduklarımda bunu destekliyor, enjektörler problem çıkarmaya başlayınca manesef ara parça değiştirme, temizletme vb. girişimler size extra masraf çıkarmaktan başka bir işe yaramıyor, bu bahsettiğim sebebden dolayı boşuboşuna 300 tl civarında sokağa attım manesef, ustalar böyle şu parçayı değiştirelim, şu parçayı temizleyelim ver 100 tl, ver 150 tl, ver 50tl ee sonra tekrar arıza devam edince hiç sorumluluğu alan yok ,ben yetkili serviste değiştirdim rahat ettim en azından 2 yıl parça garantisi var, bir problem olursa hakkını arayabiliryorsun. Kazasız sürüşler dilerim..

"Teşkkürler bilginiz için,bakalım bugün 4 yeni enjektör takıp deneyeceğiz.Yapmadığımız bir o kaldı,onuda deneyip göreceğiz..
Ama bir daha araba almayı Allah nasip ederse RENODAN uzak duracağım.
mrzabun
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dcı
Kilometre: 56000
Yakıt: eurodizel
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: mrzabun-k.maraş

İleti beyazE » 02 Ekim 2011 17:48

Aracımda geç çalışma problemi vardı. Ayrıca çok yüklendiğimde motor stop lambası yanıyordu gazdan ayağımı çekince sönüyordu. Servise gittim enjektörlerin geri kaçırdığını ve değişmesi gerektiğini söylediler. Toplam 2500-3000 TL arası masrafı var dediler. Ben kendi ustama götürdüm cihaza bağladılar ayrıca enjektörlere hortumlu birşeyler bağlayıp geri kaçırmayı gözlerimizle gördük ve test ettiler. Bu testlerde Enjektörlerin geri kaçırması kesinleşti. Ustam ben tamir ederim dedi ve toplam 600 TL ye mal olacağını belirtti. Tamir ettirdim, aradan 1 hafta geçti 1000 km yol yaptım ve motoru oldukça zorladım. Fakat problem yok. Motor nerdeyse yarım marşta çalışmaya başladı. Motor Stop lambası hiç yanmıyor artık...
beyazE
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: Opet Diezel
Lastik Markası: Dunlop Sport01
İsim ve Şehir: Antalya

Sonraki

Motor ve Yakıt

Kimler çevrimiçi