Hız sabitleyici ekonomi sağlarmı

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

Hız sabitleyici ekonomi sağlarmı

İleti reis45 » 22 Mayıs 2011 22:20

Arkadaşlar merak ettiğim konu aracı 200 km lik bir yolu hız sabitleyiciyle gitmekmi,yada normal sürücü kontrolünde gitmekmi,hangisi ekonomi sağlar bilgisi olanlar varsa paylaşsınlar.
reis45
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85bg
Kilometre: 6000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Bridgestone ER 300
İsim ve Şehir: Mustafa Manisa

Re: Hız sabitleyici ekonomi sağlarmı

İleti dafkanat » 22 Mayıs 2011 22:43

ayarladığın hıza bağlı bence. ben de hız sabitleyici yok. geçen 110 km gidiş 110 km dönüş toplam 220 km şehirler arası yol gittim. bunun 20 km si şehir içi . ortalama hızım 75 km idi. yakıt ortalamam ise 4.7 oldu.

aracım 1.2 benzinli.
yük: hanım ben ve 3 yaşında oğlum.

insan bilgisayardan daha zeki olduğuna göre hız sabitleyici olmadan sürersen ekonomik olur kanaatindeyim. yalnız yorulduğun zaman biran önce varma niyeti ile gaza biraz basman ekonomiyi alt üst edecektir. ben sabrettim ve 4.7 yi ilk defa yakaladım.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti semih89 » 23 Mayıs 2011 22:05

eğer devamlı gözün anlık yakıt göstergesinde olursa uygun hız ve vites, uygun motor freni vs ila çok rahat 4 lü rakamlara inersiniz. hız sabitleyici tabiki ekonomi sağlar. ama aynı şekilde yakıtta artış da sağlayabilir. mesela bayır yukarı çıkarken hızınızı sabit tutmaya çalıştıgı için yakıtı arttırır . o yüzden her iki durumda da kontrol yine sizde olmalı. hız sabitleyicide hele de trafik olan durumlarda kullanmak risk yaratıyor. en uygun kullanım yeri otoban. az önce şehirdısından geldim aldım 98e ohhhh :) kendi geldi valla. ama bi ara öndeki araç aniden durdu ve normal refleksle frene basamıyosun. allah korusun...
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti ELT » 23 Mayıs 2011 22:21

Hız sabitleyicinin ekonomik olabilmesi için yolun durumu çok önemlidir. Yani engebeli bir yol izleyecekseniz manuel kullanmak daha ekonomik olabilir. Bilgisayar yolun durumu ne olursa olsun ayarladıgınız hızda gitmek için bazen gerekenden fazla gaz verebiliyor ki bu da yakıt sarfiyatını arttırıyor. Ama yolunuzda düzlükler fazla ve yolunuz duble yol ise bilgisayar sizin ayagınıza göre daha ekonomik olabilir. Ben genellikle düz yollarda ( duble yol ya da otobanlarda) hız sabitleyici kullanıyorum. Engebeli yollarda ise manuel kullanıp yokuşa gelmeden önce hızımı arttırıp bayırda çok fazla devir kaybetmeden rampayı tırmanıyorum.
Bu arada dafkanatın belirtiği gibi ayarladığınız hız da ekonomi açısından çok önemli..
ELT
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85HP BVR
Kilometre: 100000
Yakıt: PO Vmax
Lastik Markası: Goodyear Ultragrip P
İsim ve Şehir: Sedat Çanakkale

İleti malatyaspor » 02 Nisan 2012 23:14

Clio için hız sabitleyici var mı?
malatyaspor
ONBASI
ONBASI

İleti levolution » 02 Nisan 2012 23:53

otomatik ve yarı otomatik clio 3'lerin hepsinde ve bazı üst donanımlı düz vites modellerde hız sabitleyici ve sınırlayıcı var, ama sonradan eklenebilen bir özellik mi bilmiyorum.

hız sabitleyicinin sadece düz yolda değil, yokuşlar ve engebelerle dolu yollarda da ekonomi sağlayabilmesi mümkün bence çünkü bazen gaza gerekenden fazla bastığımız durumlar oluyor ve yokuş yukarı olmasına rağmen viraja gelirken frene basma ihtiyacı hissedebiliyoruz. belki bu gibi sıradışı yol koşullarında ekonomik olabilir.
her ay gittiğim 340km'lik sinop-samsun-sinop güzergahının 150km'lik kısmı bu anlattığım güzergah. hızım virajlı bölümde genellikle 60km civarında olur, bazı ara düzlüklerde 70-80 ile giderim. hızı 60 civarına sabitlerim hep bu yolda çünkü bazen ayak gazıyla yama ve iniş peşpeşe olunca fark etmeden bu iniş yokuşlar içinde hızımın olması gerektiğinin üstüne çıktığını görüp frenle yavaşladığım çok olur. sabitleyici bu durumu önlüyor, dolayısıyla hızım gereksizce artmıyor ve daha ekonomik oluyor.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti semih89 » 03 Nisan 2012 19:53

sıkça kullanıyorum. Şehiriçinde ekonomi sağlamaz aksine yakıt artırır zaten şehiriçi kullanımı tehlikeli. Şehirdısında otobanda kesinlikle ekonomik oluyor. Ancak yokluş çıkarken falan normalde gazda ayağınızı sabit tutarsanız hız düşer yakıt aynı kalır . Ama sabitleyici yokuş ne olursa olsun hızı korumaya çalışıyor. O zaman da yokuşlarda ve uygun olmayan viteste yakış artıyor. 3.8 ortalama ile gitmişliğim var hız sabitleyici kullanıp 86hp dizel ile.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti yörükpaşa » 21 Mayıs 2012 10:14

grand tour 1,2 16v motor..19 mayıs adapazarı - istanbul arası.. araç dolu.. otobana girdikten sonra , hız sabitleyici 120'ye ayarlı.. izmit'e kadar 120 sabit hız , km. kadranında aynen görüldü.. 4 km.lik izmit rampası , en tepe noktası 95 le geçildi.. istanbul gişelere kadar hız sabitleyici devrede.. ortalama tüketim 5,1 lt/100 km.
yörükpaşa
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GT
Motor Tipi & Gücü: 1149
Kilometre: 5500
Yakıt: PO - SHELL
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: HÜSEYİN ORAN - İSTANBUL

İleti ratig » 26 Mayıs 2012 23:23

Hız sabitleyiciyi açtıktan sonra hızımın ve vitesin düştüğünü hiç görmedim .araç dizel belki ondan belki çok dik yokuşa rastlamadım.inerken hız artabiliyor.
ratig
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 hp BVR
Kilometre: 47000
Yakıt: total
Lastik Markası: continantal185/60/15
İsim ve Şehir: ALİ-İZMİR

Motor ve Yakıt

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 115 misafir