YAĞ ÇUBUĞUNDAN YAĞ ATMASI NORMAL Mİ?

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

Re: YAĞ ÇUBUĞUNDAN YAĞ ATMASI NORMAL Mİ?

İleti Barebelyum » 27 Aralık 2011 01:36

Bu arada gülen arkadasım inşallah aracın yağ atmıyordum atıyorsa ben çok gülmecem :)
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65hp
Kilometre: 57600
Yakıt: Jetpet
Lastik Markası: Kumho
İsim ve Şehir: Teoman

İleti karambol81 » 27 Aralık 2011 13:29

Berebelyum sizin servisle bir ilişkiniz varmış gibi konuşuyorsunuz.Ortaklık falan mı var yoksa:)

Üstten egzantirikli araçlarda yağın atmasının normal olduğunu söyleyen çok usta dinledim.Kulaktan kulağa genelde üst yağ kapağını açarak kontrol ederler.(Başka bir ustadan da duyduğum yağ çubuğunu çekerek kontrol etmesi idi.)
Asıl önemli olan aracın kompresyon değerlerine bakılarak yapılan yorumlardır.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

İleti Sani » 27 Aralık 2011 22:28

Barebelyum demiş ki:Yokuş yukarı çık çıkarken 4 vitese at yavaş da olsa araç hızlanması lazım yok eğer yavaşlıyorsun gecmis olsun bir clio 1.5 i harcayan biri olarak konuşuyorum motorlar çok hassas dikkat edin yağ atıyorsa üfleme ve güç kaybı var yağ atıyorsa hızlandığınızdan kötü bir koku geliyorsa lütfen beni dinleyin ve bildiginiz emin olduğunuz servise aracınızı goturunuz herzaman yok böyle diyenler çıkacak ben sadece tecrübelerim doğrultusunda konuşuyorum evet bizim motorlar üfleme yapar ama balon sisirecek kadar yapıyorsa dikkat

Garip koku ( yüksek hızlarda)
Anormal yağ tüketimi
Yağ atması
Yağ yakması
Güç kaybı
2000 devirlerde gelen garip uğultu

Ben yokuş çıkarken daha 4. vitese takabildiğim bi yokuş olmadı? 4. viteste hızlanabileceğiniz bir yokuş var ise aracımı vereyim, motorunu bi deneyin bakalım.
Üzgünüm ancak tecrübeleriniz yanlış. Verdiğiniz maddelerden ilki, debriyaj kaçırması, diğerleri ise turbo ya işaret ediyor. Renault'ların motorları sorunsuz 200-250bin leri görüyor.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti ufuk » 28 Aralık 2011 21:11

hatta ve hatta 325 bin yağ yakma yok üfleme püfleme yok birkere turbo borusu değişti
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti sissil » 30 Aralık 2011 00:25

motorun bitikliginin cekişle pek bi alakası yoktur. Neden diyeceksiniz kompresyon kaybı olsada motorun gucu yanında okadar azdırki anlamazsınız ve zamanla olacagı için alısırsınız.

185binde clio symbol sattım ben araba gram yag ekslitmiyordu. Hatta en son yagınıda 165binde degistirmistim 185bin e gelince tekrar degistirdim ve yagıda 20/50 idi hem kalın yag hemde 20bin km gittim gene eksiltmedi. Yani tartısılan ne anlamadım ordan burdan dinleyerek bi yere varamazsınız.

diger husus koku konusu oda mazotun tam yanmaması ile alakalı bi durum enjektör kalitesiz yakıttan dolayı zamanla tam verimli çalışamaz ve mazot tam yanmadıgı için egzosta çig mazot kokusu olusur su an benim arabamda mevcut.

motorun bitikligini anlamanız için tekrar yazıyorum egzostan mavi duman atması lazım
motora geri dönüş hortumuna bakmanız lazım onuda siz sökemezsiniz hava filtresinin orada
hava filtresine bakarsınız yaglanma varmı çünkü üfleme varsa muhakkak hava filtresi yaglanır yaglanmama gibi bi durum yok.
herşey normalken motor geç çalışıyor yani 2 marşta falan alıyorsa motorda sıkıntı var demektir.

birinden daha zamanında duymustum ama ne derece dogru tatmin olmadım acıkcası olay şu

yokus yukarı arabayı bırakıyoruz 1ci vitese takıyoruz arabayı stop ediyoruz ve elfrenini indiriyoruz eger cok hızlı bi sekilde araba geriye kacırıyorsa motorda kompresyon kacagı var demekmiş ama pek inanmadım açıkçası. denemesi bedava.
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

İleti Barebelyum » 30 Aralık 2011 01:40

Ben arkadastan arabasini almaya talibim lutfen plakani ver :) dostum ve dostlarim bu kadar fanatik olmayalim hepimiz cliolarimizi seviyoruz ama dizel motorlarimizin hassa oldugunu unutmamaliyiz motor uflemesi denilince yag yakma denilince dikkat edin w.d dci let geliyor 100 kilometre hizla giderken 4. Viteste yokus cikarken eger gaza ne kadar basarsan bas yavasliyorsan motor zayiflamis demektir bu arada bizim motorlardaki turbo (65bg) cok cok performans kazandiran bir turboda degil 300 bindeki bir dci motorun inan uanina yaklasmam :) allaha yakin bana uzak olsun :) ben sadece yag puskurtmesi varsa ve daha onceki mersajlarimda belirttigim hususlar soz konusu ise dikkat edilmelidir bunu soyluyirum eger servise gostermeden taksici gibi binerim diyorsaniz siz saygfi deger ustalar motoru kucaginiza alirsiniz :) tecruber paylamakta yanlis oldu ya ayp fanatiklik insani kor eder kotu olaylar ornek alinmaz tedbir herzaman iyidir yok 300 bin km gider demekle olmuyor galerilerde piyasa degerinin 3 - 5 milyar altina satilan dci lerin cogu ufleme ve yag yakma problemli dir lutyfen yargilamadan once arastirin :)
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti onurksk » 30 Aralık 2011 12:25

Peki aracın yağ yakması nasıl belli olur siyah duman atmasındanmı ? bazı kamyon ve otobüslerde görüyorum yangın gibi siyah duman çıkıyor.Servisteki usta çalışan sıcak motorun yağ kapağını açınca çıkan duman ve buhara üfleme var demişti ama hava filtreme baktım uzun zamandır takılı ve üzerinde çok hafif bir toz griliği dışında yağ falan yok ?
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti Sani » 30 Aralık 2011 21:39

onurksk demiş ki:Peki aracın yağ yakması nasıl belli olur siyah duman atmasındanmı ? bazı kamyon ve otobüslerde görüyorum yangın gibi siyah duman çıkıyor.Servisteki usta çalışan sıcak motorun yağ kapağını açınca çıkan duman ve buhara üfleme var demişti ama hava filtreme baktım uzun zamandır takılı ve üzerinde çok hafif bir toz griliği dışında yağ falan yok ?

Siyah değil, maviye çalan duman atar. Ayrıca çok pis yanık yağ kokusunu duyabilirsiniz.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti karambol81 » 30 Aralık 2011 21:49

onurksk demiş ki:Peki aracın yağ yakması nasıl belli olur siyah duman atmasındanmı ? bazı kamyon ve otobüslerde görüyorum yangın gibi siyah duman çıkıyor.Servisteki usta çalışan sıcak motorun yağ kapağını açınca çıkan duman ve buhara üfleme var demişti ama hava filtreme baktım uzun zamandır takılı ve üzerinde çok hafif bir toz griliği dışında yağ falan yok ?

Motorin yerine on numara yağ kullandıklarından siyah duman atıyor. Yoğun siyah duman atma sebebi yağ kullanılmasıdır.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

İleti Barebelyum » 30 Aralık 2011 22:12

Siyah duman yakıttan dolayı oluyor bildigim kadarıyla ama çok önemseyecek bir durum değil asıl mavi duman beyazımsi şey clio nun şeytanı :) yanılıyor olabilirim ancak 65 bg lik modellerde partikul filtresi yok o yüzden siyah duman atma olayı daha fazla
Ancak inanın siyah duman attıgında seviniyorum nedenine gelince bundan önceki aracım Ford focus titanium aracım sırf bu yüzden dag basında yolda kaldı esim ve ablamla inanın o duyguyu anlatmak istemem
Bosveriiiiiinnnn atsın siyah dumanlariii cliolar onlar özgür olsun icinde kalacağına dısında olsun :):):)
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti ufuk » 31 Aralık 2011 13:07

65 bg liklerde partikül filitresi yok.kara duman yakıt kötü ise yapıyor ve sürekli düşük devirde şehir içinde kullanımda katalizörün
peteklerini dolduruyor .yüksek basınç testi ile bu petekleri açıyorlar.iyiyakıt bulmak hayalmi artık bilemiyorum.
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti Devrim » 01 Ocak 2012 23:42

sissil demiş ki:...birinden daha zamanında duymustum ama ne derece dogru tatmin olmadım acıkcası olay şu: yokus yukarı arabayı bırakıyoruz 1ci vitese takıyoruz arabayı stop ediyoruz ve elfrenini indiriyoruz eger cok hızlı bi sekilde araba geriye kacırıyorsa motorda kompresyon kacagı var demekmiş ama pek inanmadım açıkçası. denemesi bedava.

Bunu ben de duydum ve sordum. "Aracın kendini geriye kaçırmasından daha doğal bir durum yoktur" dedi usta ve ekledi. "Aracın ağırlığı + yokuşun açısı karşısında ufak pistonlardan söz ediyoruz. Bu iki gücü kıyaslayamazsın ya da aracın kaya gibi durmasını bekleyemezsin!" demişti.

Sani demiş ki:Ben yokuş çıkarken daha 4. vitese takabildiğim bi yokuş olmadı? 4. viteste hızlanabileceğiniz bir yokuş var ise aracımı vereyim, motorunu bi deneyin bakalım...

Bu sözün bana da garip geldi be Sani. Yani örneğin, Konya > Seydişehir > Alanya yolunda yukarı-yokuş (ya da rampa diyeyim) olup da 4'e attığım çok yokuş var. Hatta 4'te yüksek devirlere çıkarak 5'e bile atmışımdır. Yanlış mı anladım seni yoksa? Ya da "yokuş"tan kastımız mı oldukça farkı?

onurksk demiş ki:...Bende aracı ilk alırken serviste usta araba çalışır vaziyetteyken yağ kapağını açtı motor sıcaktı ve bir miktar duman çıktı elini yaklaştırınca hava akımı var bu motor üfleme yapıyor demişti.Baya tereddütlü almıştım ama şu an yakışıda çekişide normal bu üfleme olayı hakkında herkes farklı bişi sölüyo :(

Yahu sorma. Benim "Motorda Üfleme" adlı konuyu açmamın sebebi de öyle bir usta işte. Bana da öyle dediler, motorun üflüyor, motorun bitiyor dediler. Bunalıma girdim resmen. :D
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Sani » 02 Ocak 2012 00:13

Devrim hocam, benim yokuştan kastım, şehir içi olanlar. Senin dediklerin rampa. Yani 90-100'le giderken tabiki düşmek gerekir. Tabi bu da motorun bittiğinin göstergesi olamaz.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti Barebelyum » 02 Ocak 2012 20:33

Bize gore sehirde pek yokus yok birtek meram tarafi var belki farkli anlasildim istanbul besiktastaki yada ankaradaki yokuslar yok tabi 4 e atarsan gulerler ama guc kayni senin tabitinle dik rampalarda 4 viteste atacin hizlanmiyor aksine zayifliyorsa motor bitiyor demektir birde guvenilen ustalara gosterin aracinizi inanin soyguncu cok bu memlekette galeriden sifir araci gotur segman atalim derler valla :):) birde segman atmak pahali degil aman dikkat edin kaziklamasinlar
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti sissil » 13 Ocak 2012 20:43

ben aracı 65 binde aldım ozamanda yag atıyordu kapagı açtıgımdada yag cubugunu cektigimdede....
şu an 100bin kmde daha hiç yağ eksiltmedi hatta gecen 20bin km aynı yag ile gittim.

yag atması gayet normal bir durum. birde ufakta olsa üfleme yapar sonuçta segmanlar pistonlardan çok çok önce aşınan parçalar yağın üstten alta gecmesinin asıl nedeni piston degil segmanların aşınmasıdır.
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

ÖncekiSonraki

Motor ve Yakıt

Kimler çevrimiçi