kızdırma bujisi servis ışığının yanması

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

kızdırma bujisi servis ışığının yanması

İleti svc » 05 Ocak 2011 18:32

İki hafta önce kızdırma bujisi servis ışığı yanmıştı,ustaya götürdüm, bilgisayara bağladı, ikisinin çalışmadığını gördük,hepsini bosh marka kızdırma bujileri ile değiştirdik, bu akşam yolda gelirken yine yandı servis ışığı,daha yeni değiştirdim sinir oldum tam anlamıyla, ışık yandıktan sonra sanki motor seside fazlalaştı belkide bana öyle geldi tam olarak emin değilim, şimdi arabayı tekrar kullanmam gerekecek, yarın sabah götürebilirim ustaya, bu şekilde kullanmam bir zarar verrirmi motora acaba arkadaşlar, bu servis ışığı başka sebebden dolayı yanar mı? şimdiden teşekkürleer..
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 163000
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: FALKEN
İsim ve Şehir: Serdar VELİ /AYDIN

Re: kızdırma bujisi servis ışığının yanması

İleti braynbjk » 05 Ocak 2011 21:08

bi arkadaşın başına da gelmişti buji yanması bildiğim kadarıyla sadece aracı çalışştırmada problem olabilio ancak daha sonrasında bi zararı yok
braynbjk
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5DCI
Kilometre: 0
Yakıt: opet eurodizel
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: istanbul

İleti semih89 » 05 Ocak 2011 21:10

yakıt artmasına sebep olabilir. biran önce değiştirmekte fayda var. sabahları da zor çalışıabilir araç
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Kara_yolcu » 05 Ocak 2011 22:06

svc demiş ki:İki hafta önce kızdırma bujisi servis ışığı yanmıştı,ustaya götürdüm, bilgisayara bağladı, ikisinin çalışmadığını gördük,hepsini bosh marka kızdırma bujileri ile değiştirdik, bu akşam yolda gelirken yine yandı servis ışığı,daha yeni değiştirdim sinir oldum tam anlamıyla, ışık yandıktan sonra sanki motor seside fazlalaştı belkide bana öyle geldi tam olarak emin değilim, şimdi arabayı tekrar kullanmam gerekecek, yarın sabah götürebilirim ustaya, bu şekilde kullanmam bir zarar verrirmi motora acaba arkadaşlar, bu servis ışığı başka sebebden dolayı yanar mı? şimdiden teşekkürleer..

Hepsini değiştirdim derken çalışmayan iki taneyimi yoksa tamamen bütün bujilerimi değiştirdiniz :?: Bujilerin biri yeni biri eski olunca uyumsuzluk olup işe yaramıyor yani diğer eskilerde bozuluyor ondan olmuş olabilir.... :unknown:
Kara_yolcu
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 900
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Biridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Özgür TOKAT

İleti svc » 06 Ocak 2011 00:22

Kara_yolcu demiş ki:
svc demiş ki:İki hafta önce kızdırma bujisi servis ışığı yanmıştı,ustaya götürdüm, bilgisayara bağladı, ikisinin çalışmadığını gördük,hepsini bosh marka kızdırma bujileri ile değiştirdik, bu akşam yolda gelirken yine yandı servis ışığı,daha yeni değiştirdim sinir oldum tam anlamıyla, ışık yandıktan sonra sanki motor seside fazlalaştı belkide bana öyle geldi tam olarak emin değilim, şimdi arabayı tekrar kullanmam gerekecek, yarın sabah götürebilirim ustaya, bu şekilde kullanmam bir zarar verrirmi motora acaba arkadaşlar, bu servis ışığı başka sebebden dolayı yanar mı? şimdiden teşekkürleer..

Hepsini değiştirdim derken çalışmayan iki taneyimi yoksa tamamen bütün bujilerimi değiştirdiniz :?: Bujilerin biri yeni biri eski olunca uyumsuzluk olup işe yaramıyor yani diğer eskilerde bozuluyor ondan olmuş olabilir.... :unknown:

dört tanesini birden değiştirdim bosh marka, daha ucuzada vardı ama iyisini aldım.
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti svc » 06 Ocak 2011 00:25

sabah kalkınca doğru servise gideceğim bakalım ne diyecekler, cevaplar için bütün arkadaşlara teşekkürler..
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti svc » 07 Ocak 2011 15:43

dün bizim ustaya gittim, kızdırma bujilerini kontrol etti,hepsi çalışıyor, o zaman enjektörlerden olabilir dedi,enjektörler söküldü, pompacı enjektörleri konrol etti ve parçalarda bir bozukluk yok ama temizlenmesi gerekir dedi, temizledi, bizim usta enjektörleri taktı, motoru çalıştıdığımızda motor tekleyerek çalışmaya başladı, 3. enjektör söküldü tekrar temizlettim,yeni motor tekleyerek çalışmaya başladı ve kızdırma bujisi ikaz ışığı tekrar yandı, enketörü biraz daha sıktı falan sonra ışık söndü ve motor normal olarak çalışmaya başladı, sonra bir deneme turu attık hiç bir problem gözükmüyordu, neyse sanayiden ayrıldım eve doğru geliyorum birde baktım ışık tekrar yandı motor teklemeye ve gaz yememeye başladı, geri dönmedim devam ettim belki yolda biraz ilerlersem düzelir diye, ikaz ışığı yanıyor bir süre sonra sönüyor sonra tekrar yanıyor bu arada motor tekliyor gaz yemiyor,sonra ışık yandı ve artık sönmedi sürekli yanmaya başladı,gedeceğim yere geldim ve motoru durdurdum, sonra tekrar çalıştırdım ve bu seferde motor çalışıyor ama gaz pedalı cevap vermiyor sanki hiç gaza basmıyormuşum gibi öyle çalışıyor bu arada ikaz ışığıda yanıyor,ustayı aradım yolda kaldım diye yarım saat sonra falan geldi,gaz pedalının soketini söktü konrol etti sonra tekrar taktı bu sefer motor gayet normal bir şekilde çalıştı ayrıca ikaz ışığıda söndü, sonra tekrar sanayiye döndük 15 km lik yolda gayet normal ve problemsiz geldik, motor soğumasını bekledik tekrar çalıştırdık hiç bir sorun yoktu.Sanırım gaz pedalı sensörünün soketinde bir irtibatsızlık olduğunda bu problemler oluyormuş.Belkide enjektörleri boşuna temizlettirdim. Siz ne dersiniz arkadaşlar konuyla ilgili bilgisi olan varmı?
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti svc » 18 Ocak 2011 10:25

Çok çektim bu kızdırma bujisi servis ışığının yanması sorunundan of off, daha önce başımdan geçenleri yukarıda anlatmıştım, arkadaşları bilgilendirme maksadıyla, kızdırma bujisi servis ışığının yanması ile ilgili son maceramı sizlerle paylaşmak istedim.
Manesef bu son maceram mutlu sonla bitmedi... Pazar günü o lanet olası ışık yine yandı, ve sonbir çarem kalmıştı oda yetkili servise gitmek ve dün Aydındaki yetkili servis olan Mimarlar Oto gittim, ustaya durumu anlattım bilgisayara bağlandı yaklaşık iki saat boyunca testleri yapıldı ve bana ustanın söylediği enjektörlerden bir tanesi çok kötü, iki tanesinin durumu kötü, bir tanesininde durumu iyi dedi..Yani enjektörler pompalanan mazot, enjektörler tarafından depoya geri gönderilen mazot miktarının normal değerlerden 2-3 kat fazla olduğunu, dolayısıyla enjektörlerin verimsiz ve düzensiz çalıştığını söyledi ve enjektörlerin boruları ile beraber set olarak değişmesi gerektiği söyledi.Usta bunları söylerkende çok üzgün görünüyordu, fiyatı sordum korkarak, siz bekleme salonunda bekleyin size haber verelim dediler.Bir süre sonra geldi verdiği haberle 1635 tl büyüklüğünde kocaman bir yara açtı bu ayki bütçede..
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Devrim » 18 Ocak 2011 11:12

Geçmiş olsun yahu.

Yok mudur bunun bir çaresi? Çıkma vs. bulunamaz mı acaba?
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti svc » 18 Ocak 2011 13:03

Devrim demiş ki:Geçmiş olsun yahu.

Yok mudur bunun bir çaresi? Çıkma vs. bulunamaz mı acaba?

Çok saol Devrim.Belki bulunurdu ama aynı sıkıntılarla birdaha uğraşmak istemedim,enazında 2 sene garantisi var başım ağrımaz hiç olmazsa dedim, bu parçalar çok pahalıyaa.
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti semih89 » 18 Ocak 2011 16:30

renaultclubda 500 civarına satıyordu sitenin sponsoru orjinal enjektörleri. servis bu yapar :) çıkmasını falan bulursunuz sanayida çok rahat. grçekten çok pahalı parçalar bunlar , yapacak birşey yok.
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Kara_yolcu » 18 Ocak 2011 20:21

Çok üzüldüm Serdar bey geçmiş olsun allah başka dert vermesin... :cry: Sağlıcakla...
Kara_yolcu
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 900
Lastik Markası: Biridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Özgür TOKAT

İleti ugurluhan » 18 Ocak 2011 20:48

Konu dizelde enjeksiyon sistemi olduğunda kesinlikle servise gidilmeli bence. Çevremde bu tip sorunlarla kim uğraştıysa sonunda orjinal parçalarla serviste aldı soluğu. Sanayi ustaları iyi niyetli birşeyler yapmaya çalışıyorlar belki ama malesef bazı konularda bilmedikleri çok şey de var. Belki de enjektörleri onlar bozdu. Olabilirde olmayabilirde. Ama böyle hassas konularda pahalı da olsa servise gidilmeli. Dediğiniz gibi en azından 2 yıl garanti olayıda var... Geçmiş olsun. Orjinal enjektörleri siz temin etmeye çalışın belki daha ucuza mal olur.
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti Sani » 18 Ocak 2011 22:15

4 enjektöre 1635tl ise hemde yetkili servisteyse iyi ki renault almışım. 3 senede bir değiştirsem yeridir enjektörleri :)
Ford'ta takım enjektörler marka ve modeline göre 2000'den başlıyor, 3500'e kadar çıkıyorlar...
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti semih89 » 19 Ocak 2011 07:54

orjinal parça numarası 8200553570
bosch parça numarası EJBR02101Z

bu şekilde internetten fiyat araştırması yapabilirsiniz.
semih89
YARBAY
YARBAY

Sonraki

Motor ve Yakıt

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 99 misafir