1.2 16V yakıt tüketimi

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

Re: 1.2 16V yakıt tüketimi

İleti faruxahin » 02 Mayıs 2016 20:40

Araci biraz sert kullaniyor olabilirsin benzinde sehir ici 30 35 kurusu gormen lazim buda maksimum degerler. Senin 100 km ortalaman 9 litre civari olmaliki yuksek bi rakam. ben en yuksek 8,5 gormustum benzinle kullarken. Ama 1.2 motora alisip gaza daha yumusak davranmaya baslayinca deger 7.2 ye sabitlenmisti. Su an lpg kullaniuorum. Benim arac lpg de 16 17 kurusu uzun yolda yakiyor. Sehir ici 19 22 kurus ortalamam var. Bi ara 90 i gecmeden emekli amca surüşüyle 14 kurus yaktirmisligim var uzun yolda. Lpg yi ortalama 2,00 2.19 araligindan aliyorum shell autogas . 185 195 lik lpg kullansam degerler dahada duser ama shellden baskasini kullanmamaya calisiyorum. Taktirabilirsen lpg yi oneririm
faruxahin
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75bg
Kilometre: 110
Yakıt: LPG - Total
Lastik Markası: Bridgestone185/15/65
İsim ve Şehir: Adana

İleti Oktay ACAR » 06 Mayıs 2016 21:34

2009 1.2 BVR Triptonic 30 krş...
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti oguz1 » 07 Mayıs 2016 13:41

Aracınız dizel yada benzinli yada düz vites yada otomatik olsun yakıt tüketiminiz için dikkat etmeniz gereken ana bazı kurallar vardır.

Dikkat etmezsek yakıt tüketimimiz inanın artacaktır.

Otomobili rölantide ısıtmayın

Motoru rölantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketimini de artıran önemli noktalardan biri. Motoru çalıştırıp yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır. Yani otomobili üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirsiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda var.

Kısa mesafeler için otomobil kullanmak lüks
Yapılan bir test sonucunda 0 derece santigrad hava sıcaklığında 1.6 litrelik orta sınıf bir otomobil motoru marşa basıldığı andan itibaren 100 km'de 40 litreye eş bir tüketim değeri veriyor. Ancak 4 kilometre yol katedildikten sonra otomobilin motoru normal ısısına kavuşuyor ve tüketim normalleşiyor. Bu nedenle kısa mesafeler için otomobili kullanmak yerine yürümek daha sağlıklı ve ucuz oluyor.

Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün
Birinci vitesi yalnızca otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişir. Motor devri krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d'lik maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir. Bu devirde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde gereksiz benzin savurganlığı önemli ölçüde azalacaktır.
Örneğin: Test edilen otomobilin birinde 100 km uzunluğundaki düz bir yolda 4'üncü vitesle 60 km/s sabit hızda gidildiğinde 5.8 litre/100 km tüketilmiş. Aynı koşullarda 3'üncü viteste 9 litre/100 km tüketim saptanmış. Görüldüğü gibi aynı uzunluktaki bir mesafeyi bir vites küçülterek katetmek 3.2 litre, yani yüzde 55 daha fazla tüketime yol açabiliyor. Aynı otomobille 30 km/s sabit hızla 3'üncü viteste 7 lt/100 km, ikinci viteste aynı hızda ise yaklaşık 10 litre tüketim saptanıyor. Görüldüğü gibi hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekiyor.

Sakin, yol ve trafik koşullarına uyumlu kullanım
Ne kadar kararlı ve uyumlu otomobil kullanırsanız o denli az benzin tüketir o denli az sinirlenirsiniz ve otomobiliniz o denli az yıpranır. Akan trafiğin ritmine adapte olmak ve otomobilin hemen önüne değil daha ileriye bakarak gelişmeleri izlemek sakin ve trafiğe uygun sürüşün bir parçası.
Tabii bu arada dikiz aynalarına bakmayı da ihmal etmemek gerekiyor. Önünüzdeki araçla yeterli bir mesafe bırakın. Sık sık hız değiştirmekten kaçının. Yavaşlamak gerektiğinde ayağınızı gazdan zamanında çekin. Böylece hem balatalarınız hem de sinirlerinizin ömrü daha uzun olacaktır. Önünüzde akan trafiği izlemek bu açıdan size yardımcı olacak ve panik fren yapmak zorunda bırakmayacağı gibi yakıt tasarrufu da sağlayacaktır.

Öneriler
Başkalarının sizi sollamasına izin vermek sizin başkalarını sollamanızdan daha akıllıcadır. Otomobilinizin son süratinin yüzde 70-80'ini geçmemek tutumlu sürüş için en basit kuraldır. Yani gaz pedalının altında ne kadar fazla boşluk bırakılırsa o kadar çok para cebinizde kalır ve sinir sisteminiz daha uzunca bir süre otomobil kullanabilmenize olanak tanır.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti cliomanx » 07 Mayıs 2016 17:16

faruxahin demiş ki:Araci biraz sert kullaniyor olabilirsin benzinde sehir ici 30 35 kurusu gormen lazim buda maksimum degerler. Senin 100 km ortalaman 9 litre civari olmaliki yuksek bi rakam. ben en yuksek 8,5 gormustum benzinle kullarken. Ama 1.2 motora alisip gaza daha yumusak davranmaya baslayinca deger 7.2 ye sabitlenmisti. Su an lpg kullaniuorum. Benim arac lpg de 16 17 kurusu uzun yolda yakiyor. Sehir ici 19 22 kurus ortalamam var. Bi ara 90 i gecmeden emekli amca surüşüyle 14 kurus yaktirmisligim var uzun yolda. Lpg yi ortalama 2,00 2.19 araligindan aliyorum shell autogas . 185 195 lik lpg kullansam degerler dahada duser ama shellden baskasini kullanmamaya calisiyorum. Taktirabilirsen lpg yi oneririm

Cevap icin tesekkurler ustadim lpg mevcut aracta 17 kurus yakiyor sehirici dikkatinizden kacmis olmali yazmistim bende shell harici almamaya ozen gosteryorum tekrar bi ölcum daha yapicam
cliomanx
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 87000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: Rmzn konya

İleti faruxahin » 07 Mayıs 2016 20:40

Ben lpg de 17 kurus kismini gordum ama lpg li baska araclarin degerini soyledigini dusunmustum. Eger sehirici 17 kurus yaktirabiliyosan cok iyi ben sehir icinde 19 kurusun altina hic dusemedim. Ortalamam 20 22 kurus sehir ici. 16 17 kuruş sehir dısı yakiyor. Aracimda atiker takili. Demekki ucuz etin yahnisi boyle oluyor. Cunku duydugum degerler hep dusuk benim aractan. Litre hesabina vurursakta sehir ici 9.5 - 10 sehir disi 7.5 8 litre yakiyor bu degerlerin altina hic dusmedim. Ama sehir disi olcumlerim hep yuklu arabayla oldu belki ondandir diye dusunuyorum. ama benin aracimin biraz fazla lpg yaktiginida dusunuyorum. Tabi şuda var yukardaki degerleri 2,10 TL lik shel degil 1.85 lik ucuz lpg ye gore degerlendirirseniz de sehir disi 14 15 sehir ici 17 18 kurus ortalama cıkıyor. Son bir sey eklemek istiyorum gecen gun lpg bakimina gittim filtrem tertemiz cikti. Kurus hesabini birakip Shell kullanmaya devam edecem herkesede shell i tavsiye ederim 2 3 kurusluk fark zaten 1000 kmde 20 30 lira eder arabanin sihati icinde o kadar kurus hesabi yapmayin kaliteli gazi tercih edin derim.
faruxahin
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75bg
Kilometre: 110
Yakıt: LPG - Total
Lastik Markası: Bridgestone185/15/65
İsim ve Şehir: Adana

İleti cliomanx » 07 Mayıs 2016 22:26

Benim aracimda da atiker takili yanliz atikerlerde farkliymis galiba pahali obd 2 mi ondan takili oldugunu solediler benim aracimda yeni aldim memnunum onceki sahibide shell den aliyomus bende arastirdim hep shell onerildi simdi sizde boyle soleyince shellden vazgecmem artik ucuz akaryakit tercih etmiyorum uzun vadede verdigini alabiliyor. Benzin degeri lpg ye gore cok yuksek cikti o kafami karistirmisti o yuzden buraya bi danisayim dedim
cliomanx
ER
ER

Kilometre: 87000
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: Rmzn konya

İleti Asım02 » 08 Temmuz 2018 04:29

Merabalar, aracım 2011 clio 3 1.2 benzinli triptonik bayagidir lpg taktirmak için araştırıyorum forumları okuyorum, okuduklarımın çoğu manuel araçlar için geçerli triptonik araçta BRC taktirsam nasıl olur malum benzin 6.30 civarinda, takildiim nokta Triptonik vitesten dolayı bi sorun yaşar mıyım?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler! Yorumlarınızı bekliyorum....
Asım02
ACEMI ER
ACEMI ER

Kilometre: 65000
Yakıt: Shell benzin
Lastik Markası: 185/15
İsim ve Şehir: Asım02 Adiyaman

İleti tefenni15 » 09 Temmuz 2018 14:44

Asım02 demiş ki:Merabalar, aracım 2011 clio 3 1.2 benzinli triptonik bayagidir lpg taktirmak için araştırıyorum forumları okuyorum, okuduklarımın çoğu manuel araçlar için geçerli triptonik araçta BRC taktirsam nasıl olur malum benzin 6.30 civarinda, takildiim nokta Triptonik vitesten dolayı bi sorun yaşar mıyım?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler! Yorumlarınızı bekliyorum....

Hocam aracınızın vitesi tirptronik vites diye adlandırılmaz, vites sisteminiz yarı otomatik robotize şanzuman dır. LPG nin şanzumanla bir alakası yoktur, gönül rahatlığı ile taktırabilirsiniz.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

Önceki

Motor ve Yakıt

Kimler çevrimiçi