Clio 3 1.2 16 V hakkında sorular

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

Clio 3 1.2 16 V hakkında sorular

İleti SelimPusat60 » 17 Haziran 2018 17:22

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 ay önce Clio 3 1.2 otantik alarak aranıza katıldım. Forumu öncesinde takip ediyordum aracım olmadığı zamanlarda da nasip olursa benimde Clio 3 üm olur ön bilgim olsun diye . Çok şükür aldık sonunda . Aracım 144 binde benzinli LPG yok
gri renk değişen kaza çizik boya hiçbirsey yok ekspertiz de motor %82 çıktı. Sorularım şunlar beni aydınlatırsaniz çok sevinirim.biraz uzun olacak ama kusura bakmayın:

1) Aracın önceki bakımı hakkında fazla bilgim yok son 3 Yıla kadar hep Renault yetkili serviste bakım yapılmış evrakları falan aldım alırken ama sonrası hakkında bilgim yok fazla . Motor yağı hakkında sorum olacak marka olarak motul alcam ama hangisini almalıyım 10w40 mı 5w40 mi 5w30 mu ? İnternette değişik bilgiler var yüksek kilometrelerde 10w40 koyulur yazmışlar bizim araçlar için ama hala aklımdaa soru işareti var emin olamadım

2) şanzıman yağı kaç binde değişmem gerekiyor acaba vites geçişlerinde özellikle 1. Ve 2. Viteslerde zorlanarak geçiyorum sert tıkır tıkır geçiyor hele az hareket halindeyken 1 vitese geçmek için nerdeyse durmam gerekiyor aynı şekilde geri viteste araç durdugu zaman geriye atıp kalkmak istiyorum vites geçmiyor 1. Vites sonra geri yaptığımda geçiyor araç hareket halindeyken durup geriye takmaya çalışınca disli sürtünme sesi geliyor rolantiye düşüp geriye takmak zorunda kalıyorum o dişli sesi normal mi sizce ? Ben bu vites geçişlerini şanzıman yağına bağlıyorum ama forumlarda kronik sorun diyorlar doğru mudur.Sanziman yağı öneriniz nedir ne özellikte yağ kullanmam gerekiyor?

3) direksiyon ve fren hidroliği değişim periyodu ne zaman acaba direksiyonda sertlik var hafif değil direksiyon çok da sert değil ama diğer kullanıcılara bakaraktan sertlik olduğuna kanaat getirdim direksiyon hidroliği hangi marka ve özellikte yağ önerirsiniz?

4) aracı o yıkadığim zaman frene dokunur dokunmaz hemen kitliyor sert fren yapıyor ve ses çıkıyor bu normal midir ?

5) Aracın üstündeki akü orijinal Renault marka sanayide elektrikciye gitmiştim usta baktı çok şaşırdı 2007 model araç 11 yıl bir akunun dayanmasi imkansız dedi bende baktım Renault markalı logolu akü var üstünde servislerde orijinal akü takmıyorlar diye biliyorum sizce doğru mudur Renault marka Aku sıfır alırken üstünde gelen akudur heralde bana göre . Ayrıca rolantiyden farlar biraz sönük yanıyor gaza basınca canlanıyor araç içi göstergeler tavan ışığı otomatik camlarda öyle gaza basınca parlaklığı artıyor daha seri çalışıyor camlar . Gecenlerde on dakika farlar açık unuttum bindim araca marş almadı hemen tanıdık vardı takviye ettim çalıştı on dakika da akü boşalır mi sizce akü ömrünü doldurdu galiba.

5) özellikle ilk çalıştırmada ve seyir halindeyken gaz tepkisiz geliyor basiyorum tepki vermiyor az daha basınca gaz alıyor Arac ve kalkışlarda falan stop etmeye başladı gaz almadığı için ben bu durumu ve direksiyon sertliğini aküye bağlıyorum şarj dinamosu Akuyu şarj etmek için ilk başta çalışıyor ve bu durum çekişi ve aracin gücünü düşürüyor diye bir yorum yapıyorum sizce durum nedir ?

6) yakıt konusunda sürekli shellden alıyorum geçenlerde şehir dışı 60 kilometre gidiş geliş yol yaptım yola çıkmadan sıfirladim yol bilgisayarını 90 100 bazen 110 hızla gittim geldim 2 litre benzin yaktı şehir içi de yol bilgisayarı ortalama 7.8 litre gösteriyor yakıt olarak nasıl sizce ?

7) motor yağ kapağını açınca beyaz krema gibi kalıntılar var kapağın çevresinde ve girişin içinde bu neden kaynaklanıyor yağ yakma yada üfleme gibi bir durum mu var?

8) bir ay sonra kendim bakım yapmak istiyorum yağ değişimi yağ polen ve hava filtresi değişimini kendim yapmak istiyorum internette videolar var bu işlere de elim yatkın kendim yapabilirim işçilik parası vermek istemiyorum lazım olan şeyleri de internetten almayi düşünüyorum orijinal parçalari nereden alabilirim bilginiz var mı ? Ayrıca direksiyon hidroligi ve şanzıman yağını da kendim değiştirmeyi düşünüyorum sizce ayrıntıli ustalık gerektiren bir işlem mi kendiniz yaptıysanız bilgi verebilir misiniz?

Sorularım bu kadar arkadaşlar biliyorum biraz uzun oldu kusura bakmayın ama cevaplandırirsaniz çok minnettar kalırım biraz titiz kullanıcıyim uyurken bile kafama takılıyor bu sorular nolur beni rahatlatin :)
SelimPusat60
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII 1.2 75 BG HB
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 BG
Kilometre: 144
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: Michlen
İsim ve Şehir: Alperen pusat Tokat

Re: Clio 3 1.2 16 V hakkında sorular

İleti SelimPusat60 » 17 Haziran 2018 18:33

Arkadaşlar 2007 den 2016 ya kadar servis faturalarini buldum aracı alırken dosya içinde vermişlerdi 2016 ya kadar ankara görgülü kardeşler mais Renault servisinde bakımları yapılmış akü de 2013 te değişmiş ama 2016 da sonra neler yapıldı neler oldu bilmiyorum
SelimPusat60
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII 1.2 75 BG HB
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 BG
Kilometre: 144
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: Michlen
İsim ve Şehir: Alperen pusat Tokat

Re: Clio 3 1.2 16 V hakkında sorular

İleti xdelix » 27 Ocak 2020 16:40

Merhaba Sevgili forum sakinleri araştırmam doğrultusunda yükseklik ayarlı koltuk yok clio 3 lerde

peki hangi ekipman ile koltuğu ayarlı yapabiliriz ??

Saygılarımla
xdelix
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 bg
Kilometre: 266000
Yakıt: Shell v power
Lastik Markası: 18/14/60
İsim ve Şehir: Anıl istanbul

Genel Konular

Kimler çevrimiçi