Direksiyonumdan Gelen Gizemli Ses..

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

Direksiyonumdan Gelen Gizemli Ses..

İleti OgzShn » 08 Mart 2015 00:11

Öncelikle herkese İyi geceler aracımı alalı 4 gün oldu ama aklıma takılan bir kaç konu var. Öncelikle başlıkta belirttiğim gibi direksiyonumdan gelen esrarengiz ses... Hareket halinde anlaşılmıyor ama park ederken direksiyonu çevirdikçe çıt çıt çıt kurma kolu gibi ses geliyor.. Bu ses nedir? neden gelir? bir arıza belirtisi mi? Ne yapmam lazım, yardım için teşekkürler...
OgzShn
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 85hp
Kilometre: 43000
İsim ve Şehir: oğuOğuz ŞAHİN Ankara

Re: Direksiyonumdan Gelen Gizemli Ses..

İleti emretpc » 08 Mart 2015 11:54

OgzShn demiş ki:Öncelikle herkese İyi geceler aracımı alalı 4 gün oldu ama aklıma takılan bir kaç konu var. Öncelikle başlıkta belirttiğim gibi direksiyonumdan gelen esrarengiz ses... Hareket halinde anlaşılmıyor ama park ederken direksiyonu çevirdikçe çıt çıt çıt kurma kolu gibi ses geliyor.. Bu ses nedir? neden gelir? bir arıza belirtisi mi? Ne yapmam lazım, yardım için teşekkürler...

Merhaba, öncelikle aracınız hayırlı olsun :)

Bahsettiğiniz durum dediğiniz gibi bir arıza belirtisi. Şöyle ki; aynı sorun bende de vardı. Özellikle durduğum yerde direksiyonu sola çevirirken çıt çıt sesler geliyordu. Servise gittim durumdan bahsettim, incelemeye aldılar. Direksiyon elektrik motorunda arıza olduğunu söylediler ve garantiden değişeceğini belirttiler. Bir kaç gün sonra parça geldi ve değiştirdiler. O günden beri ses yok :)

Eğer aracınızın garantisi devam ediyorsa hemen servise başvurmanızı öneririm.

Bu arada dipnot: Geçenlerde beğendiğim sandero stepway aracın test sürüşünü gerçekleştirdim. Direksiyonu elektrik destekli olmasına rağmen bir hayli ağır geldi. O zaman öğrendim ki sandero'da tek elektrik motoru varmış. Bizim Clio'larda çift elektrik motoru varmış. O yüzden o kadar hafif. Fakat fark ederseniz yüksek hızlara çıktığınızda da uyum sağlayarak direksiyon sertleşiyor.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

İleti OgzShn » 08 Mart 2015 11:58

Sadece park ederken sağa ve sola dönüşlerde o sesi duyuyorum, mesela 30km hızla giderken özellikle dinledim direksiyonu çevirdiğimde böyle bir ses olmuyor. Evet direksiyon park halindeyken çok yumuşak hızlandıkça sertleşiyor. Elektrohidrolik direksiyon olduğu için böyle bir ses geliyor sandım ama sorun ciddi olabilir. Garantisi yok aracımın 2011 model sanırım servise götürmem faydalı olacak
OgzShn
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 85hp
Kilometre: 43000
İsim ve Şehir: oğuOğuz ŞAHİN Ankara

İleti emretpc » 08 Mart 2015 12:02

OgzShn demiş ki:Sadece park ederken sağa ve sola dönüşlerde o sesi duyuyorum, mesela 30km hızla giderken özellikle dinledim direksiyonu çevirdiğimde böyle bir ses olmuyor. Evet direksiyon park halindeyken çok yumuşak hızlandıkça sertleşiyor. Elektrohidrolik direksiyon olduğu için böyle bir ses geliyor sandım ama sorun ciddi olabilir. Garantisi yok aracımın 2011 model sanırım servise götürmem faydalı olacak

Bu durum güvenlik açısından ne kadar tehlikeli yada değil bilemiyorum, arıza olması insanı huzursuz etmeye yetiyor tabi ki. Siz yinede servise başvurun derim. Düzenli servis bakım geçmişi olan araçlarda renault garanti bittiğinde de kolaylıklar sağlıyor gibi yazılar okuşmuşluğum var. Böyle bir avantajı kullanın derim bilginiz olsun :)
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

İleti krank » 10 Mart 2015 17:25

Direksiyonda kontaktör denilen bir parça var.Direksiyonu çevirdiğimizde üzerindeki kollar, düğmeler, air bag bağlantısı vs. temaslarına devam etsinler diye yuvarlak plastik bir parça. google a direksiyon kontaktörü yazarak bakabilirsiniz. Ses büyük ihtimalle ondan geliyordur, renaultlarda çok karşılaşılan bir problem. Direksiyon servosundan gelme ihtimali de var, her iki ihtimalde de size servis yolu gözükmüş.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun
İsim ve Şehir: Tokat

İleti serkanzed » 18 Ocak 2016 18:16

Naptınız bir çözüm bulabildiniz mi ? Aynı sorun bendede var.
serkanzed
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1,5DCI
Kilometre: 131
İsim ve Şehir: izmir

İleti faruxahin » 28 Mart 2016 10:12

Aracımın belkide en sevdiğim özelliği yumuşak direksiyonu çok farklı arabalarda kullandım ama kendi arabamınki kadar yumuşak ve kullanımı rahat direksiyon yok. arabama binip kullananlar bile bunu belirtiyor. 0 araç sahipleri bile. Bu Rahatlıkta Elektrikli direksiyon sayesinde ama bunun tek kötü yani hemen hemen her clio kullanıcısında duyduğum bu ses şikayeti ve sonucunda elektrik motorunun değişmesi. ilk başlarda sıkıntı yaratmaz dedi ustam . serviste ise değişmesi gerektiğini söylediler tam hatırlamıyorum ama bi kamyon para istediler. o direksiyon dönmemeye başlayana kadar kullan bence . Güvenlik olarak bi tehlike yaratmaz motor bozulur. sende eski usul kas gücüyle direksiyonu cevirerek ilk servise kadar rahat rahat gidersin.
faruxahin
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75bg
Kilometre: 110
Yakıt: LPG - Total
Lastik Markası: Bridgestone185/15/65
İsim ve Şehir: Adana

Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: 1fc28eb48d, 28f654c38d, Google Adsense [Bot], haneyar595, rosamondgreen ve 57 misafir