Kalkışta gelen ses.

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

Kalkışta gelen ses.

İleti undert6 » 10 Nisan 2014 01:34

http://www.dailymotion.com/video/x1n4vbg_video-2014-04-08-14-57-12_auto

Arkadaşlar videodaki gibi aracimda kalkista ozellikle bi gicirdama sesi cikiyor , dururkende ayni sesi yapiyor.
ama bu ses hergun olmuyor ara ara. yaklasik 2 haftadir boyle bir durumla karsilasiyorum. ornegin p.tesi bu ses hic yoktu sali gunu nerdeyse butun gun yapti ve carsamba gunu yine bole bi ses olmadi.

boyle bir durumla daha once karsılasan nedenini bilen ? ve bu durumu cozmus birileri varmidir ?

iyi gunler ;)

http://www.dailymotion.com/video/x1n4vb ... 57-12_auto
undert6
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci
Kilometre: 70000
Yakıt: Opet euro dizel
Lastik Markası: 185/65/15 conti-pc5
İsim ve Şehir: Erdal, Ankara

Re: Kalkışta gelen ses.

İleti oguz1 » 10 Nisan 2014 13:27

Ses bana pek iyi gelmedi. İzlenim olarak bir yerde tel sürtmesi varmış gibi geliyor. Alt tarafın açılıp bakılması lazım. Sizde görebildiğiniz kadar bir bakın. Baskı balata olabilir. Fren balataları bitmiş olabilir. Sorun büyümeden tanıdık bir ustaya götürün.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti ipcm » 10 Nisan 2014 14:16

undert6 demiş ki:http://www.dailymotion.com/video/x1n4vbg_video-2014-04-08-14-57-12_auto

Arkadaşlar videodaki gibi aracimda kalkista ozellikle bi gicirdama sesi cikiyor , dururkende ayni sesi yapiyor.
ama bu ses hergun olmuyor ara ara. yaklasik 2 haftadir boyle bir durumla karsilasiyorum. ornegin p.tesi bu ses hic yoktu sali gunu nerdeyse butun gun yapti ve carsamba gunu yine bole bi ses olmadi.

boyle bir durumla daha once karsılasan nedenini bilen ? ve bu durumu cozmus birileri varmidir ?

iyi gunler ;)

http://www.dailymotion.com/video/x1n4vb ... 57-12_auto

Böyle sürtünme değil de bendeki ikarus otobüs freni gibi uğultulu idi. Arka fren yayı, balata ve 1-2 küçük zımbırtı parçayı değiştirdiler. El freni telini de ayarlayıp halletmişlerdi.
Arka kampanalar çok ısınıyor mu hocam?
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 80bg
Kilometre: 120000
Yakıt: Shell V-Power +GTL
Lastik Markası: Motrio Impulsion
İsim ve Şehir: İbrahim - Kocaeli

İleti undert6 » 10 Nisan 2014 15:20

baski balata 64binde falan degisti 2013 kasım ayında suan 71 binde bundan olabilirmi bilmiyorum ,bu ayın 7 sinde ugradim sanayiye hem bu ses icin hemde birtakim islemler icin. fren diskleri asinmisti artik hem diskler degisti hem yeni fren balatalari takildi, arka kampana balatalari ise iyi durumda, cok isinma yok arkada. yeni disk ve balatalardan bir gun sonra ses tekrar oldu. ama 2 gundur yok.
herhangi bi takilma surtunme olsa her gun olur, aracida baya salladim her taraftan suspansiyonlardan fln bi ses gelmedi. oldugu zaman sadece kalkis aninda bu gicirdaama oluyor ve bitiyor 2-3 sn'lik bir gicirdama ve frenle yavasca dururken tekrar 1-2 sn'lik bi gicirti.

tekrari halinde gidicem zaten derhal ustaya bakalm...
undert6
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti ipcm » 16 Nisan 2014 07:47

undert6 demiş ki:baski balata 64binde falan degisti 2013 kasım ayında suan 71 binde bundan olabilirmi bilmiyorum ,bu ayın 7 sinde ugradim sanayiye hem bu ses icin hemde birtakim islemler icin. fren diskleri asinmisti artik hem diskler degisti hem yeni fren balatalari takildi, arka kampana balatalari ise iyi durumda, cok isinma yok arkada. yeni disk ve balatalardan bir gun sonra ses tekrar oldu. ama 2 gundur yok.
herhangi bi takilma surtunme olsa her gun olur, aracida baya salladim her taraftan suspansiyonlardan fln bi ses gelmedi. oldugu zaman sadece kalkis aninda bu gicirdaama oluyor ve bitiyor 2-3 sn'lik bir gicirdama ve frenle yavasca dururken tekrar 1-2 sn'lik bi gicirti.

tekrari halinde gidicem zaten derhal ustaya bakalm...

Yolda giderken uğultu falan da oluyorsa zaten bilya, porya hemen anlaşılıyor. Ömrü bitince bunlar da gacırtı yapar yavaşlarken. Bir de direksiyonu döndürünce ses kesiliyor mu bir denediniz mi?
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 80bg
Kilometre: 120000
Yakıt: Shell V-Power +GTL
Lastik Markası: Motrio Impulsion
İsim ve Şehir: İbrahim - Kocaeli

İleti undert6 » 17 Nisan 2014 01:48

radyator traverinde bir bosluk olmus sanirim, bir kac cekic darbesiyle halloldu ;) tesekkurler
undert6
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir