CLIO III Euro Ncap 5* ragmen ne kadar güvenli

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

CLIO III Euro Ncap 5* ragmen ne kadar güvenli

İleti impossible » 05 Şubat 2014 00:10

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25731460.asp

3ölü 1ağır yaralı..

araçlarımızın şasesi ne kadar sağlam arkadaşlar, bu kazada bu sonuç ağır geldi bana..

(Allah rahmet eylesin hepsine)
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

Re: CLIO III Euro Ncap 5* ragmen ne kadar güvenli

İleti impossible » 05 Şubat 2014 00:15

impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti oguz1 » 11 Şubat 2014 22:26

Burada clio muzu tamamen savunmaya geçmeyeceğim ama görüşümü paylaşayım. clio III 2006 yılında dünyada yılın otomobili seçildi ve segmentinde bazı otomobil dergilerinin yaptığı geniş teslerden birinci çıktı bunlarla beraber euro ncapta 5 yıldızı var. http://www.euroncap.com/tests/renault_c ... 5/220.aspx Hemen şunu hatırlatmakta fayda var bir araç bu testten 5 yıldız aldı 100 de 100 güvenlidir denebilirmi? bence hayır. Nedeni bu test 65 km/saat hızla duran bir zemine ( taş duvar veya beton değil) çarptırarak yapılıyor. O yıllarda bazı forumlarda şuda tartışıldı bu araç Türkiyede üretiliyor aynı kalitedemi oluyor. Bence aynı kalitede sebebi üretilen araçların çok büyük bir miktarı başta avrupa olmak üzere dünyaya gönderiliyor olması.

O yıllarda bahsettiğim forumlarda şuda tartışıldı, mersedes lerin ncaptan 5 yıldızları yok yinede clio dan kötülermi. Burada kaza esnasında dikkat edilmesi gereken konu
1- Aracın ağırlığı
2- Aracın hızı
3- Yaşam kafesinin çelik kalitesi veya olup olmaması
4- Aracın çarptığı nesnenin aracın neresinden çarptığı, çarpan nesnenin haraketli olup olmadığı.
5- Emniyet kemerinin koltuğun arkasından dolandırıp mı dolandırmadan mı takıldığı tüm bu parametreleri bilmeden ne konuşursak konuşalım sağlıklı sonuç alamayız.

Bence clio muz kendi segmentinde diğer rakiplerine göre iyi bir yerde.

Bu kazada olduğu gibi aracın önü betonun altına yüksek hızla girmiş betonda insanların ölümüne sebep olmuş. Burada hangi binek araç olursa olsun benzer hadise yaşanma olasılığı yüksek.

Emniyet kemerini takın, hız yapmayın, alkollü araç kullanmayın, lastikleriniz sertleştiğini hissettiğiniz zaman hemen değiştirin, kışlık lastik kullanın, yüksek sesle müzik dinleyerek araç kullanmayın, sinirlerinize trafikte hakim olmaya çalışın, gözünüzü yoldan ayırmayın, her an kaza sizi bulacakmış hissini kaybetmeyin, bunlardan daha da önemlisi sizi sevenlerin sizi beklediğini aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın.

Gerisini clio ya bırakın. Yolunuzda farınızda açık olsun.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti planetearth » 12 Şubat 2014 08:39

oğuz1 nickli arkadaşa aynen katılıyorum.
Araç 5 yıldız aldı diye 150-160 km hızlarda da güvenli olacak kanısı doğmamalı.
Yapılan testler 64km/h hız ile ve fren yapmadan bloğa çarptırılıyor. Yanılmıyorsam bu hızda 90 km/h ile fren yaparak çarpmaya eş değer bir darbe.
Yani araç anormal bir durum olmadığı sürece 90-100 km/ h de güvenli diyebiliriz. aracı kullanan kişinin ağırlığı dahi bir etkendir; maruz kalınan darbe şiddetini dahi değiştirir.
Önemli bir noktada bu araç bu segmentte değerlendiriliyor. yani c sınıfı 4 yıldızlı bir otomobil belkide bizim 5 yıldızlı clio'dan da daha güvenli olabilir.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti oguz1 » 12 Şubat 2014 13:59

4 yıldızlı c segmenti bir araçla clionun çarpışması sonuç c segmenti araç zarar görür. Sebebini video ile anlatacaktım ama youtube dan kaldırılmış. Kısaca anlatayım. eski versiyon espace ile yeni versiyon bir espacı çarpıştırıyor, sonuç korkunç yeni espace ta olan mankenler zarar görmüyor ama eski versiyon espace ise tamamen akerdiyon oluyor. Sonuç olarak c segmenti araç ağırlığıyla çelik konstiriksiyonu uyumsuzsa zarar görür. Şu söylenebilir. 2 araç var biri ncap 5 yıldızlı b segmenti diğeri n cap 5 yıldızlı c segmenti aracın çarpışması burada işte benim yukarıda bahsettiğim 5 olasılıklar devreye giriyor.

Çoğu c segmenti aracın önü orantısız uzatılmış, önden çarpmalarda celik yaşam kafesinin kalitesi çok önemli. http://www.youtube.com/watch?v=W51Wa5AE_Y8
oguz1
Moderatör
Moderatör

İleti planetearth » 12 Şubat 2014 15:17

oguz1 demiş ki:4 yıldızlı c segmenti bir araçla clionun çarpışması sonuç c segmenti araç zarar görür. Sebebini video ile anlatacaktım ama youtube dan kaldırılmış. Kısaca anlatayım. eski versiyon espace ile yeni versiyon bir espacı çarpıştırıyor, sonuç korkunç yeni espace ta olan mankenler zarar görmüyor ama eski versiyon espace ise tamamen akerdiyon oluyor. Sonuç olarak c segmenti araç ağırlığıyla çelik konstiriksiyonu uyumsuzsa zarar görür. Şu söylenebilir. 2 araç var biri ncap 5 yıldızlı b segmenti diğeri n cap 5 yıldızlı c segmenti aracın çarpışması burada işte benim yukarıda bahsettiğim 5 olasılıklar devreye giriyor.

Çoğu c segmenti aracın önü orantısız uzatılmış, önden çarpmalarda celik yaşam kafesinin kalitesi çok önemli. http://www.youtube.com/watch?v=W51Wa5AE_Y8

katidir dediklerim den çok olabilir dedim. şöyle bir durumda var segment farkıyla beraber istenen korumada değişiyor. bmw 1 ile clio 3 ü çarpıştırınca nolur benim tahminim clio daha fazla zarar görür. daha doğrusu kabin içindekiler daha fazla zarar görür.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti oguz1 » 14 Şubat 2014 21:47

planetearth demiş ki:
oguz1 demiş ki:4 yıldızlı c segmenti bir araçla clionun çarpışması sonuç c segmenti araç zarar görür. Sebebini video ile anlatacaktım ama youtube dan kaldırılmış. Kısaca anlatayım. eski versiyon espace ile yeni versiyon bir espacı çarpıştırıyor, sonuç korkunç yeni espace ta olan mankenler zarar görmüyor ama eski versiyon espace ise tamamen akerdiyon oluyor. Sonuç olarak c segmenti araç ağırlığıyla çelik konstiriksiyonu uyumsuzsa zarar görür. Şu söylenebilir. 2 araç var biri ncap 5 yıldızlı b segmenti diğeri n cap 5 yıldızlı c segmenti aracın çarpışması burada işte benim yukarıda bahsettiğim 5 olasılıklar devreye giriyor.

katidir dediklerim den çok olabilir dedim. şöyle bir durumda var segment farkıyla beraber istenen korumada değişiyor. bmw 1 ile clio 3 ü çarpıştırınca nolur benim tahminim clio daha fazla zarar görür. daha doğrusu kabin içindekiler daha fazla zarar görür.

Katılıyorum. Verilen paraya bakarsak sonunu getiremeyiz. ;)
oguz1
Moderatör
Moderatör

Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir