ClioIII Araçlarımızın Yol Tutuşu

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

ClioIII Araçlarımızın Yol Tutuşu

İleti dikmenibo » 23 Temmuz 2009 21:50

baktım ki yol tutuşla ilgili hiç konu açılmamış, bir tane açayım dedim :)
burada yol tutuş hakkındaki düşüncelerimizi, nasıl daha iyi yol tutuş sağlanır gibi soruların cevaplarını arayalım

benim düşüncelerim şunlar:
araç gayet dengeli, gaza basmadan yüksek hızlarda virajları gayet güven verici şekilde dönüyor, gaza basınca ciddi bi önden kayma problemi yaşatıyor bana ( 85 beygir dizel). ama ayağı gazdan çekince hemen toparlıyor, eğer araç hızlıyken bu sorun yaşarsam ve ayağımı gazdan bir anda geçersem saniyesinde arkasını atıyor ve 4 teker üstünde kayıyor. şaşırtıcı bir şekilde, araç full bagaj ve 4 kişi iken virajlarda daha çok güven verdi bana.
aracın yüksek olması belki viraj limitlerini azaltıyordur, daha önce kısa yaylı clioya binmedim, ama istanbul da şehir içinde çok yararlı olduğunu söyleyebilirim, şu ana kadar hiç yol bozuk diye yavaşladığımı hatırlamıyorum

sizin görüşleriniz neler?
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg BVR
Kilometre: 65000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: İbrahim-İstanbul

Re: clio larımızın yol tutuşu?

İleti Diablo » 24 Temmuz 2009 03:58

Yol tutuşu oldukça iyi bendeki lastikler 165 olmasına rağmen gayet memnunum yüksek hızlarda ve ani manevralarda oldukça iyi tepki veriyor amortisörlerin sert olması dışında gayet memnunum.Sadece bir kere önden ciddi bir şekilde kayma yaşadım oda benim sollama inadımdan ötürü arabanın suçu yok biraz ustalık birazda clionun yardımı ile kaldırıma çıkmadan durumu kurtarmayı başardım 2 den fazla şeritli yollarda ve yol hıza müsayitse virajlara hızlı girmeye hiç tereddüt etmiyorum şeritten ayrılmıyor kerata böyle yandan yandan gelen yerçekimi kuvveti güzel oluyor tabi arabadaki diğerlerine işkence :Yahoo!:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

Re: ClioIII Araçlarımızın Yol Tutuşu

İleti Devrim » 24 Temmuz 2009 17:16

Öyle muazzam tecrübeler edinmesem de, aracı aldığımdan bir süre sonra viraj vb. alanlar gözümü korkutmaz oldu. Şu tabii ki oluyor; oluşan G kuvveti (ya da merkez-kaç) sebebiyle araç kontrolden çıkacak gibi bir his veriyor ama, küçüklükten beridir babamdan edindiğim "ters tarafa yatma" alışkanlığıyla bu hissi ortadan kaldırıyorum. Ama diğer yolcular için aynı şeyi söyleyemem. :)

Bir zaman okulumun geniş bahçesinde turlar atarak aracın kayma durumunu deniyordum çokca. Birinde, fazla dönmüşüm, -sanırım- önden kaymayı hissettim ben de. Ama onun dışında ortalama 40-50Km/s ile katedilen Anamur-Gülnar virajlarında sorun yaşamadım ve aracın yol tutuşu beni çok mutlu ediyor.

Ayrıca, eski Clio'lar ve Symbol'ler hakkında pek iyi şeyler duymamış arkadaşlarımla beraber yolculuklarımız ve seyirlerimizde oldukça olumlu dönütler alıyorum. Daha önce bir konuda yazmıştım; Bir tatil gezisi esnasında 2 aile Konya-Alanya yapmıştık. Arkadaşım benim "bende Clio var, tek araç; onunla gideriz" dediğimde biraz endişelenmiş. Clio III olduğunu görünce merak etti ve yolculuk esnasında merakını giderdim. Çok memnun kaldı araçtan. İkinci ellerini araştırdı. Ama ala ala gitti Peguot 206 aldı... Memnun mu bilmiyorum şimdi...

Son olarak, bir kaç gün önce Konya'nın Derebucak ilçesine gittim bir iş için. İlçe yakınlarında sürpriz bir virajla karşılaştım. Aşağı eğimle sola 180 derecelik bir virajdı. Süratliydim. Sanırım hem aracın yol tutuşu hem de güçlü frenleri ile kurtardım kendimi. Araçtakilere biraz panik yaşattım.
:mrgreen: :mrgreen:

Özetle, ben güvenle sürüyorum. Ama tabii ki herşeyin bir sınırı var. O sınırı da görebilmek gerekiyor.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti umurcak » 24 Temmuz 2009 21:07

bende aracımın dengesinden tutusundan memnunum yane segmenine göre bence en iyisi diyebilirz
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti alpersa84 » 25 Temmuz 2009 16:17

Bende aracımın yol tutuşundan genel olarak memnunum şehir içinde hiç bir sorun yok yol tuşu gayet iyi araç yüksek olduğu için çukurdu kasisti dert olmuyor bu çok büyük avantaj istanbul yolları için , fakat otoyolda yüksek hızlarda mesela 140 150 ile fln giderken biraz rüzgarda varsa eğer aracı şeritte tutmak gerçekten zorlaşıyor,büyük araçların yanından geçerken resmen savrulucak gibi oluyor bu durumdan pek memnun kalmadım tabi acaba daha iyi yol tutuşu sağlamak için neler yapılabilir malum bizim araçlar yüksek onun içinde rüzgarda fln yolda geziyor, tabi yüksek hızlardan bahsediyorum acaba aracı alçaltan yada daha kalın lastik kullanan arkadaşlarda'da aynı durum devam ediyormu yoksa gerçekten yol tutuşu farkediyormu teşekkürler
alpersa84
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: 2009 ClioIII FazII
Motor Tipi & Gücü: 1,4 100bg 16V
Kilometre: 26500
Yakıt: Shell 95 fullsave
Lastik Markası: Dunlop Sport 01
İsim ve Şehir: Alper İSTANBUL

İleti Devrim » 25 Temmuz 2009 16:33

Aracımda beraberinde gelen standart (4 mevsim olduğunu düşünüyorum) Dunlop Sports lastikler var. Açıkcası, otobanda ben de 155'lere vardım ama sol şeritte sollamalarda vs. güvensizlik yaratmadı veya araç şerit dışına çıkmak istemedi. Düşünceme göre, büyük araçların yanında geçerken maruz kalınan hava basıncı sebebiyle illâ ki araç sarsılacaktır. Ürkütücü boyutta bir sarsılma yaşamadım hiç.

Acaba 150 Km/s hızlardaki şeritte kalamamanın yanal rüzgarlarla mı ilgisi var?
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 25 Temmuz 2009 16:44

Bizim araçlar hem küçük hem ağır ve ağırlık merkezi şasi üzerinde iyi tespit edilmiş şekilde bu yüzden iyi bir yol tutuşuna sahip tabiki geniş tabanlı lastikler yola temas yüzeyi daha fazla olduğu için yol tutuşu bakımından + değerler katacaktır.Fakat araç yerden yüksek olduğundan dolayı aracın altından geçen hava akımı aerodinamik olarak yere basma kuvvetini azaltıyor bunu için aracı alçaltmak yada bu zahmete girmeden rüzgarlık ve kanat kullanmakta yol tutuşunu oldukça arttırır.Burada önemli olan aracın altından geçen havayı minumum seviyede tutmak gerekiyor tabi sadece altından değil yanal hava akımlarıda önemli havanın yanal olarak sürtünme oranını düşürmek gerekiyor.Bizim kasalarda 160 dan sonrası tehlikeli yüksek hızdayken aracı yolda tutmak zorlaşıyor ani gaz kesmelerde farkettiyor zaten.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti alpersa84 » 25 Temmuz 2009 18:07

Rüzgarsız havada bende 170 i gördüm pek bi sorun yoktu sadece yolda tutmak zorlaşıyor savrulma fln olmuyor lastiklerim aynı dunlop sports fakat rüzgarda gerçekten 140 ta bile yolda tutmak baya zorlaşıyor araç gezmeye başlıyor sanırım yanal rüzgarlardan oluyor çünkü yol boyunca sürekli olmuyordu diablo nunda dediği gibi araç yüksek olduğu için alttan giren rüzgar yol tutuşunu azaltıyor
alpersa84
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: 2009 ClioIII FazII
Motor Tipi & Gücü: 1,4 100bg 16V
Kilometre: 26500
Yakıt: Shell 95 fullsave
Lastik Markası: Dunlop Sport 01
İsim ve Şehir: Alper İSTANBUL

İleti dikmenibo » 25 Temmuz 2009 22:57

ben şehir içinde yapılan ufak hız kaçamaklarında direksiyonun tepkisini iletememesinden şikayetçiyim. tamam, direksiyon kesinlikle çok iyi düşünülmüş, şehir içinde en ufak zorluk yaşatmıyor, şehirler arası yola çıkınca da güven veriyor, ama ne bileyim şehir içinde 50 km ile sert bi viraja girdiğimde direksiyon tepkisini alamıyor, direksiyon hafif kalmaktan ziyade geri bildirimi iyi yapamıyor. testlerdede genelde bu şikayet var, dergilerin testlerinde, araçlar genelde 100km altı hızlarda dinamik testlerine girdikleri için renault hep orta sıralarda yer alıyor bu konuda.bir dahaki clio da halledeceklerini düşünüyorum, yinede şehir içi sakin kullanımda ve şehirler arası yollarda tam kıvamında sertliğe sahip oluyor, şehir içinde kolay manevra, şehir dışında ağır direksiyon.

yolda gezinme olayını ben de yaşamadım, en fazla 155 yaptık ciddi yanal rüzgarı olan yolda, araçta 3 kişiydik belki bunun etkisi vardır, ama kamyonların yanından geçmediğim sürece araç oturaklı yol aldı.
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti umurcak » 26 Temmuz 2009 12:42

evet araclarımızın bi sorunu var rüzgardan cabuk etkikeniyor ve bunu direksiyondayken cok hissediyoruz..en azından ben öle arac hızlı giderken rüzgarında etkisi ile tutmak zorlasıyor ama ben segmenine baglıyorum bence bütün hepsi öledir(corsa,polo,fıesta,vs..)
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti dikmenibo » 20 Ağustos 2009 22:40

araç biraz yüklü olunca daha oturaklı gidiyor yolda, heralde aracın yüksekliğinin azalması etkiliyor durumu. kit li aracınızın neden daha iyi gittiğini de açıklar gibi görüyorum.

ben şöyle birşey yaşıyorum, araçta 85bg dci var, 2. 3. viteste bile torque steer yaşayabiliyorum, aracın kafası sağa sola geziniyo 2000 devirdeyken gazı kökleyince

bide standart lastikler, soğukken çok kötü performans sergiliyor, iyi ki bunu sıcak yaz günlerinde fark ettim :D kışın daha dikkatli olucam, lastiklerin ısınmalarını bekleyecem
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 21 Ağustos 2009 19:32

dikmenibo demiş ki:...ben şöyle birşey yaşıyorum, araçta 85bg dci var, 2. 3. viteste bile torque steer yaşayabiliyorum, aracın kafası sağa sola geziniyo 2000 devirdeyken gazı kökleyince
bide standart lastikler, soğukken çok kötü performans sergiliyor, iyi ki bunu sıcak yaz günlerinde fark ettim :D kışın daha dikkatli olucam, lastiklerin ısınmalarını bekleyecem
Yaşa İbo. Valla tam da bugün bunu yazayım diyordum foruma. Ben de son bazı zamanlar aynı şeyi yaşıyorum.

Bugün bir lastikçideyken sohbet açıldı, bahsettim. Fabrika lastikleri böyledir, 30bin Km gibi değiştirmek gerek dedi. Bilmem katılır mısınız. Ki benim araç 26bin Km'de. Henüz diş kalınlığı öyle abartı incelmedi ama aynı bahsettiğin gibi -özellikle- 1'inci vites kalkışlarında patinaj olmaya başladı.

Sanırım önümüzdeki kıştan sonra lastikleri değiştireceğim...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti dikmenibo » 21 Ağustos 2009 20:06

kış için size sadece dikkatli olmanızı tavsiye edebilirim :D bu lastiklere artık en ufak güvenim yok, lastik değişim zamanı gelince ciddi bi arayışa girişmeyi planlıyorum, fabrikanın önerdiği lastiklere artık bakmam bile

30000 km az gibi geldi bana, normalde değişimler 45000 de falan yapılıyor, benim tavsiyem, araç ne zaman ki ısındığında bile 2. viteste patinaja kalabilir( ki dizel motorlu bi araçta bunu çok rahat hissedebilirsiniz) o zaman değiştirilmelidir lastik.
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti dikmenibo » 17 Eylül 2009 13:19

clio 3 lerimizin arka süspansiyonunda hangi sistem var bilen varmı?? yarı bağımsız mı tam bağımsız mı nedir?
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

Sonraki

Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: 1fc28eb48d, 28f654c38d, damimi, damimi1, damimi2, damimi3, Google [Bot], Google Adsense [Bot], haneyar595, rosamondgreen ve 78 misafir