SİLECEK TAHLİYE BORUSU SORUNU

Üyelerle ilgili tüm bilgilendirme, duyurular. Tanışmalar, doğum günleri, sticker işleri vb.

SİLECEK TAHLİYE BORUSU SORUNU

İleti 16clioIII » 16 Haziran 2018 12:24

Selamin aleyküm.arkadaslar clio 3 bir araç aldığımızdan beri formu takip ediyordum ve galiba uye de oldum. Bu arada MUBAREK RAMAZAN BAYRAMINIZ SEVDİKLERİNİZLE BİRLİKTE HAYIRLI VE MUTLULUK GETİRMESİNİ ALLAH'DAN NİYAZ EDERİM.
sorum geliyor?(meraktan ) su tahliye borusu galiba araçta 3 tane olabilr biz giderin rahatlaması açısından plastik olan kanalları çıkartsak arada zarar verir mi acaba şimdiden teşekkürler
16clioIII
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 115000
Yakıt: dizel
Lastik Markası: petlas
İsim ve Şehir: Bursa

Re: SİLECEK TAHLİYE BORUSU SORUNU

İleti SelimPusat60 » 17 Haziran 2018 16:08

Forumda bu konu hakkında yazılanlara göz at önceden de sorulmuş bu. O plastik kanalları serviste çıkartan ustalar olmuş gereksiz birşey diye hiç mantığı yok bunu takmanın diyen ustalar olmuş . Plastik kanallar kanalı daralttigi için çıkaranlar var herhangi bir sorun olan görmedim. Bende 2 ay önce katıldım bu aileye 2007 clio3 1.2 aldım . Benimde aklıma takıldı acaba tıkalı mi kanallarım diye baktım sorun yoktu az pislik vardı camur yaprak böcek falan temizledim iyice. Benim bildiğim 2 tane var tahliye borusu sağ ve solda başka yerde yok diye biliyorum . Aklına takılıyorsa aç bak temizle kirliyse bı düz tornavida işini görür başka alete gerek yok . Ben cikarmadim bı sıkıntı olmaz diye seninde çıkarmana gerek yok bence . Bu arada hayırlı olsun aracın güle güle kullan . Sorması ayıp ama ne kadara aldın aracı ve model km motor nedir ?
SelimPusat60
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII 1.2 75 BG HB
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 BG
Kilometre: 144
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: Michlen
İsim ve Şehir: Alperen pusat Tokat

İleti Emrebali05 » 17 Haziran 2018 20:57

benim aracta tıkanmıştı o tahliye boruları ben cıkardım
cok cabuk tıkanıyorlar hiç bir sorun oluşmadı bu zamana kadar
Emrebali05
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65 Hp
Kilometre: 136284
Yakıt: Shell V-max
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15

İleti tefenni15 » 19 Haziran 2018 14:57

Bence çıkarmayın. Onun yerine düzenli olarak 3-4 ayda bir açıp temizleyin zaten 10 dakikanızı almaz.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

İleti oguz1 » 19 Haziran 2018 19:37

Tahliyeyi sağlayan ördek gagasına benzer bir plastik var, çok çabuk tıkanıyor çırarılması tavsiye olunur. Motoru yanan arkadaşlar oldu su basınca orayı. Sitemizde nasıl çıkarılacağı detaylı anlatan görsellerde var.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Emrebali05 » 19 Haziran 2018 20:45

tefenni15 demiş ki:Bence çıkarmayın. Onun yerine düzenli olarak 3-4 ayda bir açıp temizleyin zaten 10 dakikanızı almaz.

@oguz1 arkadaşın dediği gibi riske atamazdım kendimi motoru feda edeceğime pislastikleri feda etmek daha manntıklı geldi bana cunkü daha once bir cok kişinin başına gelmiş
Emrebali05
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65 Hp
Kilometre: 136284
Yakıt: Shell V-max
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15

İleti tefenni15 » 20 Haziran 2018 10:24

Emrebali05 demiş ki:
tefenni15 demiş ki:Bence çıkarmayın. Onun yerine düzenli olarak 3-4 ayda bir açıp temizleyin zaten 10 dakikanızı almaz.

@oguz1 arkadaşın dediği gibi riske atamazdım kendimi motoru feda edeceğime pislastikleri feda etmek daha manntıklı geldi bana cunkü daha once bir cok kişinin başına gelmiş

Hocam, o plastiklerin konulmasının bir sebebi var, yani Renault Mühendisleri o plastikleri koyarken, silecek motoru zırt pırt yansın biz de silecek motoru satarak para kazanalım diye koymamışlar sanırım. Forum da bu konu uzun uzun tartışılmışdı sanırım konulma sebebi, araç hareket halindeyken su tahliyesi yapılırken, merkez kaç kuvvetinden dolayı, suyun beyne ve elektrik aksamına gelmemesi için, tahliyeyi mümkün olduğu kadar motorun altına verebilmek için yapılmış.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

İleti oguz1 » 20 Haziran 2018 21:40

tefenni15 demiş ki:
Emrebali05 demiş ki:

Hocam, o plastiklerin konulmasının bir sebebi var, yani Renault Mühendisleri o plastikleri koyarken, silecek motoru zırt pırt yansın biz de silecek motoru satarak para kazanalım diye koymamışlar sanırım. Forum da bu konu uzun uzun tartışılmışdı sanırım konulma sebebi, araç hareket halindeyken su tahliyesi yapılırken, merkez kaç kuvvetinden dolayı, suyun beyne ve elektrik aksamına gelmemesi için, tahliyeyi mümkün olduğu kadar motorun altına verebilmek için yapılmış.

Mühendis oraya koymuş evet bir sebebi var, evet yalnız her mühendis doğru yapacak diye bir kural yok. clio III ün tavan arka çamurluk birleşim yeri kronik hatalı bizden görüş aldı fabrika clio 4 te düzeltildi. İç sirkülasyon düğmesi arkasındaki parça kronik hatalı iç sirkülasyonda 80 km hızdan sonra ses yapıyor 4 te düzeltildi. Akü arkasında kronik sürtme sıkıntısı vardı 4 te halledildi. Ön kapılar üst menteşe 5 cm üzerindeki siyah plastik 60 km üzeri ses yapıyordu mastikle yapıştırılıyordu 4 te düzeltildi...vs. Uzayıp gidebilir o yüzden her mühendis doğru yapacak diye bir kural yok sahada kullananlarla irtibat kurmak çok daha doğru.

Su tahliye plastiği suyu uzaklaştırmada işe yarıyor yalnız ağzı çok dar ve ördek gagası gibi çok çabuk tıkanıyor. Ya çıkartılıp uçtan 3-4 cm üzerinden kesi yapmak lazım yada tamamen çıkarmak lazım. Ben 5 yıl önce çıkarttım bir sıkıntı olmadı. Parçanın yeri ve tıkanmış clionun halini ve Devrimin çalışmasını koyuyorum. Tam çalışmayı buradan bulabilirsiniz. http://forum.clioiii.com/viewtopic.php?f=61&t=1746
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti faruxahin » 11 Temmuz 2018 00:22

Ben o parcayi sokup cikartali 2 sene oldu. Hicte bir sıkıntı yasamadim.
Evet parcanin agzi cok kucuk ve cabuk tıkanıyor.
faruxahin
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75bg
Kilometre: 110
Yakıt: LPG - Total
Lastik Markası: Bridgestone185/15/65
İsim ve Şehir: Adana

İleti Murataygun1461 » 16 Temmuz 2018 18:20

Oraya çok dikkat edilmesi gerekiyor aracıönü yukarıya dönük çekin her zaman yağmurlu havalarda
Siz anlamadan tıkanmış olabilir
Tıkandığı zaman silecek motorunda tahliye borusunun orda olduğundan dolayı motoru bozuyor ben kendimden biliyorum motoru adam bi çıkardı
Vıcık çamur
Clioların bu klasik sorunu
Yer bulamamışlar tahliye borularının oraya koymuşlar motoru
250 TL’ye değişmiştim 1 sene evvel
Allah’a emanet
Yaşasın Clio kardeşliği ))
Murataygun1461
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 203000