Yazım Kurallarına İlişkin Bir Hatırlatma!

Forum'a ve kullanımına ilişkin bilgiler, tipik forum kuralları ve yönetim duyuruları.

Yazım Kurallarına İlişkin Bir Hatırlatma!

İleti Devrim » 20 Şubat 2011 13:43

Arkadaşlar;

:!: Forum'daki en önemli durumlardan birisi de iletilerimizdir biliyorsunuz. Aşağıda sıraladığım hususlara dikkat edersek, günden güne büyüyen ve zenginleşen veritabanımızda sağlıklı bilgilerin birikimi açısından çok iyi olacaktır.

YAZIM:
  • Türkçe yazım kurallarına dikkat edelim.

• Hemen herkes TR klavye kullanıyor. Klavyelerimizde "i" tuşu var. Bazı arkadaşlarımız cümledeki tüm "i"leri "ı" yazıyor. Kimse çeviri yaparak okumak zorunda değil. Örneğin, "Birinci viteste gidilmesi önerilir" cümlesini hiç kimse "Bırıncı vıteste gıdılmesı onerılır" şeklinde okumak zorunda değil! Lütfen bu noktaya dikkat edelim.

ALINTILAR:
  • Her üyenin mesajının bulunduğu kutuda ALINTI diye bir fonksiyon mevcuttur. Bir önceki, yani hemen yukarıdaki iletiye cevap yazıyorsanız alıntı yapmak zorunda değilsiniz. Fakat iki önceki ya da daha geçmiş tarihli bir iletiye cevap yazıyorsanız, lütfen alıntıları ALINTI butonuna basarak yapınız ve komut yazımıyla oynamayınız. Ki böylelikle sözler ve ifadeler birbirine karışmaz!

• Bazı arkadaşlarımız alıntı işini ALINTI butonuna basarak değil, kişinin sözünü tekrar kopyalayıp kendi iletisi içerisine yapıştırarak yapmaktadır. Bu durum, söz konusu ifadenin anlamsız yere tekrarına sebep olmaktadır. Lütfen ilgili butonu kullanınız.

• Son ve önemli olarak; Alıntı metni köşeli parantez içinde Quote komutuyla berlilenir. Bazı üyelerimiz bu komutun harflerine (yazımına) müdahalede bulunarak alıntının düzgün görüntülenememesine sebep olmaktadır. Alıntı komutunun yazım yapısı şöyledir:

Kod: Tümünü seç
    [quote="Ahmet"]Merhaba, nasılsınız?[/quote]

Sonuç:

Ahmet demiş ki:Merhaba, nasılsınız?

Komutun parantezlerinden biri ya da herhangi bir karakteri yanlışlıkla da olsa silindiğinde ya da değiştirildiğinde bu bütünlük görüntülenemez ve çirkin bir görüntü oluşur. O yüzden eğer bu komutlara aşina değilseniz lütfen alıntı komutu üzerinde oynama yapmayınız.

:idea: Bu mevzu bilgilerin, iletilerin ve ifadelerin düzgün depolanması açısından önemlidir. Bu sebeple yukarıdaki sıkıntılarla karşılaştıkça bu konuyu tekrar tekrar hatırlatıp Yeni İletiler gündemine taşıyıp duracağım. O yüzden şimdiden söylüyorum, bundan dolayı benden gıcık almayınız. :D

İyi forumlar dilerim...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Yazım Kurallarına İlişkin Bir Hatırlatma!

İleti Devrim » 19 Mayıs 2011 20:11

Hatırlatma için...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti tek_efsane99 » 20 Mayıs 2011 12:59

hocam bir arkadaşın yazısının tamamını değil de bir kısmını alıntı yapacaksak nasıl olacak,sizin için basit olsada bana birisi tarif etmeli :)))
tek_efsane99
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 85 hp
Kilometre: 137000
Yakıt: lpg
İsim ve Şehir: alanya

İleti Smach » 20 Mayıs 2011 15:48

[quote="tek_efsane99"]hocam bir arkadaşın yazısının tamamını değil de bir kısmını alıntı yapacaksak nasıl olacak,sizin için basit olsada bana birisi tarif etmeli :)))[/quote]

yukarda görüldüğü gibi senin yazın üstünde bir anlatım yapmaya çalışayım tek_efsane. [ ile başlayan ve anlamını bilmediğiniz kelimelere dokunmuyoruz. " " içine yazılmış kelimeler açıklama içindir ki değiştirmemek gerekir.yani kısaca
[quote="tek_efsane99"]
kısmına dokunmuyoruz. bu kısımdan sonra başlayan yazılar alıntı yapmak istediğimiz arkadaşın yazmış olduğu yazılardır. bu kısımdan istemediğimiz bölümü silerek alıntıyı küçültebiliriz. ve yazının sonunda yine köşeli parantez ve içindekine dokunmuyoruz. işlem bu kadar.
tek_efsane99 demiş ki:bana birisi tarif etmeli :)))

umarım anlatabilmişimdir.
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Grand Tour
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 8000
Yakıt: Shell V-Power
Lastik Markası: Michelin Energy
İsim ve Şehir: Şamil / Kayseri

İleti Devrim » 21 Mayıs 2011 12:50

tek_efsane99 demiş ki:...bir kısmını alıntı yapacaksak...

Ben "Alıntı" yaparak cevap yazma bölümü editöründe, odak dışı ifadeleri kırpıyorum. Asıl alıntıladığım ifadenin başı ve sonuna üç nokta (...) koyuyorum.

Yalnız bunu yapmaya çalışan veya direkt alıntı yapan arkadaşlar oluyor ama Quote komutunun köşeli parantez karakterlerine de dokunuyorlar. Öyle olunca da Quote komutu çalışmıyor ve görüntü kirliliği oluşuyor. Bu sıkıntıyı da hatırlatmak isterim.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti taskin » 14 Aralık 2011 11:24

yorum yapamıyorummmm
taskin
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.4 1.6 v 98bg
Kilometre: 0
Yakıt: benzin tüp
Lastik Markası: petlas
İsim ve Şehir: ankara

İleti Devrim » 14 Aralık 2011 19:51

Merhaba. Anlaşılmadı merkez? :) Neden yorum yapamıyorsunuz? Bir sorun mu var yoksa?
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Azizberkay » 10 Aralık 2020 08:26

Arkadaşlar gelen iletiyi nasıl silerim
Azizberkay
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 75 bg
Kilometre: 127500
Yakıt: Shell w-power
Lastik Markası: Lassa 185 15 60
İsim ve Şehir: Kocaeli

Forum ve Kullanımı Hakkında